Više od milion ljudi širom svijeta dnevno se zarazi infekcijom koja se prenosi polnim odnosom, a najveća briga postoji zbog hlamidije, gonoreje, trihomonijaze i sifilisa, saopšteno je iz Svjetske zdravstvene organizacije /SZO/.
U današnjem izvještaju SZO navodi se da se većina infekcija može lako spriječiti i da su izlječive, ali da se infekcija u nekim slučajevima – naročito u slučaju gonoreje – razvije do stadijuma u kojem je to teško liječiti uz pomoć antibiotika.
“Infekcije koje se prenose polnim odnosom su svuda i češće su nego što mislimo”, izjavila je službenik u odjeljenju SZO za reproduktivno zdravlje i istraživanje Teodora Vi.
Izvještaj, koji je zasnovan na posljednjnim podacima iz 2016. godine, pokazuje da je te godine kod muškaraca starosti od 15 do 49 godina zabilježeno 127 miliona novih slučajeva hlamidije, 87 miliona slučajeva gonoreje, 6,3 miliona slučajeva sifilisa i 156 miliona slučajeva trihomonijaze.
Iz SZO napominju da polno prenosive infekcije predstavljaju “upornu i endemsku” prijetnju širom svijeta i da imaju značajan uticaj na zdravlje kako odraslih tako i djece.
U izvještaju se upozorava da, ukoliko se te infekcije ne liječe, one mogu da vode ka ozbiljnim i hroničnim efektima, uključujući neurološke i kardiovaskularne bolesti, sterilnost, vanmateričnu trudnoću, smrt na porođaju i povećani rizik od HIV-a.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad