Respiratorni problemi kao što je astma povezani su sa prekomjernom težinom, ali razlog za to nikada nije bio potpuno jasan.
Dosadašnja istraživanja ukazivala su na to da se pluća stisnu pod pretjeranim opterećenjem. Po prvi put, istraživanje australijskih naučnika otkrilo je da masno tkivo začepljuje zidove disajnih puteva i ograničava snabdjevanje kisikom, piše Daily Mail.
Naučnici iz “Sir Charles Gairdner Hospital and the University of Western Australia” u Pertu otkrili su da je suvišno masno tkivo, medicinsko ime za tjelesne masnoće, nabubrilo debljine zidova disajnih puteva i prouzrokovalo upalu. Naučnici, koje je predvodio John Elliot, analizirali su 52 plućna krila koja su donirana za “Airbank Tissue Biobank”.
Od ovih pluća, 15 je pripadalo ljudima koji nisu patili od astme, 21 koji su imali astmu, ali su umrli od drugih uzroka i 16 koji su umrli od astme. Pod mikroskopom je pregledano više od hiljadu disajnih puteva, a količina masnog tkiva nađena u njima je upoređivana sa indeksom telesne mase (BMI) svake osobe kada su bili živi. BMI uzorka se kretao od 15 do 45, a u zdravom rasponu on iznosi između 18,5 i 24,9.
Rezultati su pokazali pozitivnu povezanost između nakupljanja masnog tkiva u zidovima disajnih puteva i BMI kod pojedinca. Oni koji su patili od astme takođe su imali nagomilane masti u svojim arterijama. Profesor Thierry Troosters, predsjednik Evropskog respiratornog društva, pozdravio je rezultate rada koji su objavljeni u ”European Respiratory Journal”.
“Ovo je važan nalaz o vezi između tjelesne težine i respiratornih bolesti, jer pokazuje kako prekomjerna težina ili gojaznost mogu pogoršati simptome kod osoba koje imaju astmu”, rekao je profesor Troosters.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad