Korona virus teže pogađa muškarce nego žene

Zdravlje 27. feb 202008:01 > 08:53
REUTERS/Alexandros Avramidis

Iako su muškarci i žene inficirani korona virusom u otprilike jednakom broju, smrtnost među muškarcima bila je 2,8 posto, u poređenju sa 1,7 posto među ženama, piše New York Times.

Podaci su uzeti iz medicinske dokumentacije pacijenata, a uzorak ne opisuju u potpunosti obim epidemije.

Naučnici kažu da brojni faktori mogu da utiču na djelovanje ovog virusa na muškarce, uključujući neke biološke, ali i one koji se odnose na način života.

Kada je riječ o uspostavljanju imunološkog odgovor protiv infekcije, muškarci su slabiji spol.

“To je model koji smo vidjeli u mnogim virusnim infekcijama respiratornog trakta, muškarci mogu imati lošije ishode”, rekla je Sabra Klein, naučnica koja proučava razlike virusnih infekcija među spolovame i reakcije na vakcinaciju na Johns Hopkins Bloomberg školi za javno zdravlje.

“Vidjeli smo to kod mnogih drugih virusa, žene se protiv njih mnogo bolje bore”, dodala je ona.

Žene, također, imaju jaču imunološku reakciju poslije vakcinacije i imaju poboljšane imunološke reakcije u memoriji, koje odrasle štite od patogena kojima su bili izloženi kao djeca.

“Nešto je u imunološkom sistema kod žena drugačije,” rekla je dr. Janine Clayton, direktor Odeljenja za istraživanje ženskog zdravlja Nacionalnog instituta za zdravlje. Ali, postoji visoka cijena, dodala je: “Žene su sklonije autoimunim bolestima, kao što su reumatoidni artritis i lupus, gdje imunološki sistem napada sopstvene organa i tkiva.”

“Skoro 80 posto pacijenata sa autoimunim bolestima su žene”, primijetila je dr. Clayton.

“Razlozi zbog kojih žene imaju jači imunološki odgovor nisu potpuno jasni, ali istraživanje je još uvijek u ranoj fazi”, kažu stručnjaci.

Jedna od hipoteza je da je imunološki sistem žena jači zbog opstanka njihovih potomaka, kojima ugrađuju antitijela iz majčinog mlijeka koja pomažu u spriječavanju bolesti dok se imunološki sistema odojčadi još razvija.

Biološki faktor može da bude odgovoran, uključujući ženski spolni hormon estrogen, koji, kako se smatra, ima važnu ulogu u imunitetu, ali i činjenica da žene nose dva X hromozoma, koji sadrže gene koji se odnose na imunitet. Muškarci nose samo jedan X hromozom.

Eksperimenti u kojima su miševi bili izloženi virusu SARS otkrili su da su mužjaci podložniji infekciji nego ženke.

“Mužjaci su razvili SARS pri manjoj izloženosti virusima, imali su niži imuni odgovor i sporije su uklanjali virus iz tijela. Oni su pretrpjeli veću štetu na plućima i stopa smrtnosti je bila veća”, rekao je dr. Stanley Perlman profesor mikrobiologije na Univerzitetu u Ajovi, koji je bio glavni autor studije.

Kada su istraživači blokirali estrogen kod inficiranih ženki miševa ili uklonili jajnike, bila je veća vjerovatnoća da će umrijeti, dok blokiranje testosterona kod mužjaka miševa nije pokazalo nikakvu razliku, što ukazuje da estrogen može imati zaštitnu ulogu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad