Mirnas Avdić, profesor sporta i tjelesnog odgoja, te certificirani fitness instruktor, u razgovoru za N1 kaže, da je kroz dugogodišnje bavljenje sportom, preko košarke, pa sve do trenerskog posla, shvatio da "treba trenirati za život, a ne živjeti za trening".
Pojašnjavajući šta to zapravo znači, ističe da kvalitet života zavisi od toga koliko smo fukcionalni, jer funkcionalni trening označava koncept treninga kojim se utiče na istovremeni razvoj što većeg broja motoričkih i funkcionalnih sposobnosti i osobina, te na sastav tijela. Drugim riječima, funkcionalni trening će uticati na razvoj motoričkih sposobnosti (snaga, koordinacija, ravnoteža, mišićna izdržljivost, brzina, fleksibilnost), energetskih sustava (fosfatni, glikolitički i aerobni) te na smanjenje masnog tkiva (potkožnog i visceralnog) i povećanje mišićne mase.
“Vježbe funkcionalnog treninga olakšavaju vašem tijelu izvođenje svakodnevnih aktivnosti, bilo da se odvijaju u vašem domu, na poslu ili u slobodno vrijeme. One vam pomažu da svoje obaveze izvršite efikasnije i sigurnije, a ujedno i poboljšavaju kvalitetu života u sinergiji sa jačanjem vlastitog zadovoljstva”, kaže Avdić, koji je i član evropske asocijacije trenera EuropaActive.
Uticaj na mentalno zdravlje
Napominje da je mnogo bitnije od sagorijevanja masti da ljudi nauče da se kvalitetno kreću sa tijelom koje imaju i da prihvate sebe u trenutnom stanju prije nego postave nerealistične ciljeve.
Prema njegovom mišljenu, ciljevi treninga trebali bi da budu sljedeći: zdravlje, razvijanje tjelesnih sposobnosti (snaga, izdržljivost, mobilnost, ravnoteža), promjena tjelesnog izgleda, mentalno zdravlje i držanje tijela.
“Trening treba da nas učini jačim i sposobnijim, tako da bolje hendlujemo stres u svakodnevnom životu”, ističe naš sugovornik i podcrtava, još jednom, da je jako bitno “trenirati za život, a ne živjeti za trening”.
Da li su osnovne vježbe bolje od sprava, odnosno mašina u teretani, upitali smo ga.
“Trebamo da vježbamo osnovne vježbe, odnosno osnovne pokrete sa različitim rekvizitima. Mašine su fiksirane i rade pod jednim uglom što većini vježbaća ne odgovora, jer nemamo svi istu anatomiju. Vježbanje sa slobodnim tegovima će nam omogućiti prirodnije i potpunije izvođenje pokreta”, kaže Avdić, čija su područja interesovanja funkcionalni trening, fleksibilnost, izdržljivost, trening brzine i agilnosti (SAQ), pliometrijski trening, kettlebell trening, clubbell trening, crossfit trening, sandbag trening, TRX trening, weightlifting trening, te sportska prehrana i mentalni trening sportista.
Kada govorimo o zdravstvenim koristima treninga, Avdić naglašava, da vježbanje utiče na održavanje normalne razine krvnog pritiska, gdje nećemo imati problema ni s holesterolom.
“Vježbanje potiče dobar holesterol, a istovremeno smanjuje trigliceride u organizmu. Zato krv kroz tijelo teče glatko i ne dolazi do začepljenja arterija. Fizički aktivne osobe također su manje skloni dijabetesu tipa 2, osteoporozi i određenim vrstama raka”, navodi Avdić.
#related-news_0
Jesti sve umjereno
Balansirana ishrana je nezaobilazna u procesu treniranja, te sugeriše, da se ona i praktikuje, jer ni jedna dijeta nije održiva dugoročno. Dodaje da se balansirana ishrana odnosi na optimalan unos kalorija u onoj mjeri u kojoj su nam potrebne za kretanje, pravilno funkcionisanje organa, za rast, razvoj i regeneraciju organizma. Naravno, napominje, nekome je potrebno više, a nekom manje energije i optimalan unos kalorija nije isti za sve.
“Bazirajte ishranu na proteinima sa malo UH, zdravih masti i ne zaboravite unositi vitamine i minerale jer su nam neophodni za odžavanje svih procesa u organizmu. Jesti sve umjereno i jesti pomalo od svega što volite”, kaže on.
Opće poznato je mišljene da “nemaju svi vremena za trening”, zato smo ga pitali, kako održati zdravlje uz sjedilački način zivota.
“Nema vremena? Vremena imaju svi, samo što nalaze puno više izgovora. Mislim da nema ništa preće od našeg zdravlja. Na ovaj svijet ne dolazimo sa rezervnim djelovima. Naše tijelo je savršen rekvizit za vježbanje tako nam ne treba teretana, a ni tegovi. Možemo uvijek da odradimo bodyweight trening kod kuće, u prirodi, u hotelskoj sobi, bilo gdje”, kaže on i sugeriše “uzmite ono što je dobro za vas i pretvorite u naviku, lako je naći izgovor“.
Večernji ili jutarnji trening?
Doba dana treniranja, smatra Avdić, nije bitno. Jednostavno, bitno je izabrati opciju koja pojedincu najviše odgovara.
#related-news_0
Ipak, za čitatelje N1, je naveo prednosti i jednog i drugog vježbanja.
Prednosti jutarnjega vježbanja su: bolje ćete rasporediti obaveze, bit ćete bolje raspoloženi ostatak dana, lakše ćete se pridržavati rutine, izbjeći ćete večernju gužvu i bolje ćete spavati.
Prednosti večernjega vježbanja: bit ćete mirniji ujutro, izbacit ćete stres nakupljen tokom dana, imat ćete više energije za trening nakon što ste konzumirali nekoliko obroka tokom dana, možete duže vježbati kada ne morate razmišljati o tome hoćete li stići na vrijeme na posao i ono što je najvažnije bit ćete opušteniji.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad