Vakcina protiv korona virusa mogla bi aktivirati imunološki odgovor koji traje daleko duže nego prirodna zaštita koja nastaje nakon borbe s infekcijom, ustanovili su vodeći naučnici.
Izjave dolaze u momentu kada se svijet susreće sa strahom da imunitet nakon Covida-19 traje tek nekoliko mjeseci.
Profesor Wendy Barclay, virolog na Imperial College u Londonu, kazala je za DailyMailOnline kako je ovo zapravo moguće jer virus može “isključiti” imunološki sistem i spriječiti tijelo da istjeruje patogene, dok vakcina djeluje na drugi način.
Paul Elliot, kolega s iste ustanove, pojašnjava kako imunitet vjerovatno “fluktuira” od osobe do osobe. Za neke viruse se stvori doživotni imunitet, ali to izgleda nije slučaj s koronavirusima, dodao je.
Vakcina s Oxforda, trenutno vodeća u fazama testiranja, koristi proteine iz korona virusa koji su bili vezani za oslabljene viruse prehlade kako bi potaknula imunološki odgovor.
Mogla bi biti dostupna čak I prije kraja godine, u ovisnosti od treće faze kliničkog testiranja.
Stručnjaci s Imperial Collegea pojašnjavaju kako opadanje antitijela u krvi može isto tako biti upozoravajući znak slabijeg imuniteta, što je bolesnike dovelo u rizik od ponovljene infekcije unutar samo šest mjeseci.
Ali, dodaju, imunološki sistem u svom “arsenalu” posjeduje i T-ćelije. Studije o tome koliko dugo ćelije za borbu protiv bolesti opstaju nakon infekcije nisu objavljene, jer je virus u nauci poznat tek manje od godinu dana.
Drugi znanstvenici, s druge strane, kažu da je moguće da tijelo u budućnosti i dalje može brzo stvarati antitijela, čak i ako testovi na antitijela nisu pozitivni. Dodaju da pacijente ovo možda neće u potpunosti zaštititi, ali može dovesti do toga da podnose bolest lakše.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad