Dio pacijenata pozitivnih na koronavirus s bolešću se bori dugo, neki tjednima, a neki i mjesecima osjećaju simptome. Novo istraživanje znanstvenika s Kraljevskog koledža u Londonu pokazalo je da neki rani znakovi bolesti mogu pokazati da se pacijent neće odmah oporaviti.
U najnovijoj studiji provedenoj na Kraljevskom koledžu u Londonu, koja još uvijek treba proći dodatne recenzije, ispitano je više od 4.000 pacijenata pozitivnih na koronavirus u Švedskoj, Velikoj Britaniji i SAD-u. Oni su trebali pratiti svoje simptome kroz cijeli period bolesti.
Oko 20% ispitanika reklo je da se osjeća loše i četiri tjedna nakon dijagnoze, što stručnjaci smatraju dugotrajnim slučajem covida. Nakon osam tjedana oko 190 pacijenata je prijavilo simptome, a oko stotinjak ih se nije oporavilo ni nakon 12 tjedana.
Istraživanje je pokazalo da pacijenti koji su imali više od pet simptoma u prvom tjednu bolesti, imaju značajno veći rizik od dugotrajnog razvoja covida, i taj podatak nije imao veze ni s dobi ni sa spolom, objavio je Medrxiv.
Osim toga, kroz ovu su studiju stručnjaci identificirali pet simptoma koji mogu predvidjeti da će se kod pacijenti razviti dugotrajni simptomi covida, a to su:
– umor
– glavobolja
– poteškoće s disanjem
– promukao glas
– bolovi u mišićima i cijelom tijelu
Otkriće smatraju značajnim jer bi ono moglo pridonijeti kvalitetnijem liječenju oboljelih.
Oko 98% ispitanika s dugotrajnim simptomima prijavilo je umor, a njih 91% glavobolju. Oko dvije trećine ispitanika imalo je jake bolove u mišićima i cijelom tijelu, a oko 58% reklo je da su imali jake glavobolje.
Dob, spol i indeks tjelesne mase također utječe na dugotrajnost bolesti
Najznačajniji faktor za razvoj dugotrajne bolesti je dob bolesnika, pokazala je studija. Oko 22% osoba starijih od 70 godina imalo je dugotrajne simptome u usporedbi sa 10% osoba u dobi između 18 i 49 godina.
U rizičnu skupinu ušle su i osobe koje imaju problema s težinom.
Premda se spol nije pokazao kao važan faktor utjecaja na dugotrajnost simptoma, žene mlađe dobne skupine sklonije su tome od muškaraca. S obzirom na činjenicu da dosadašnja statistika pokazuje da su muškarci skloniji težim kliničkim slikama, znanstvenici smatraju da je moguće da je do ovog rezultata došlo samo zato što su žene odgovornije pratile simptome.
Znanstvenici ipak upozoravaju da istraživanja u kojima se od sudionika traži da odgovorno prate i zapisuju ovakve podatke, nisu savršena jer ljudi nekad zaborave ili simptom povežu s nečim drugim.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad