Siromašne nacije bi mogle biti zapostavljene u borbi protiv korona virusa, ako se one bogatije budu otimale za “dozu više” vakcine protiv Covid-a, prenose svjetski mediji.
Nakon što je američki farmaceutski gigant ‘Pfizer’ u partnerstvu s njemačkim BioNTechom najavio vakcinu, koja je u testnoj fazi pokazala uspješnost preko 90%, stručnjaci su s ohrabrenjem zaključili da bi se život mogao vratiti u normalne okvire do proljeća naredne godine, piše HuffPost.
Zemlje kao SAD i Velika Britanija već su osigurale milionske narudžbe vakcine, ali iz kompanije proizvođača su rekli kako će biti u mogućnosti izbaciti tek 50 miliona doza do kraja godine, a tek u narednoj 1,3 milijarde doza vakcine.
Međutim, organizacije koje se bore za solidarnost i pravdu siromašnih upozoravaju da bi najsiromašniji dijelovi svijeta mogli biti zapostavljeni u redu za lijek koji potencijalno spašava živote.
“Zemlje poput Velike Britanije i SAD-a već su osigurali zalihe kupujući ogromne količine ovog lijeka, dokazujući kako je ravnopravna podjela na svjetskom nivou stavljena po strani tako što su bogate zemlje prve zauzele potencijalnu vakcinu,” kaže Nick Dearden iz pokreta Global Justice Now.
Iz organizacije su pozvali Pfizer i BioNTech da vakcinu prvo predaju Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i njenom fondu patenata, kako bi omogućili i drugima da proizvode i distribuiraju cjepivo, i tako ujedno povećaju kapacitete koji će omogućiti šrasprostranjeniju vakcinaciju.
Heidi Chow, predstavnica iste organizacije, upozorila je kako količine Pfizerove vakcine ni izbliza ne zadovoljavaju svjetske potrebe.
“Krećemo se ka umjetno stvorenoj oskudici ove vakcine, što je potpuno neprihvatljivo u vrijeme pandemije,” istakla je, dodajući kako je ovo utrka s vremenom te da se ne ssmije dozvoliti da težnja za trijumfom prevagne preko ljudskih potreba.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad