Nade o kraju covid pandemije su se rasplamsale nakon vijesti o uspjehu vakcine protiv korona virusa na kojoj radi njujorška farmaceutska kompanija Pfizer koja tvrdi da je učinkovitost vakcine preko 90 posto. Iako postoji opravdan razlog za optimizam, stručnjaci upozoravaju da podaci iz testiranja Pfizera i BioNTecha nisu konačni te da postoji još mnogo nepoznanica.
Ugledni britanski list Guardian je pokušao da odgovori na šest ključnih pitanja koja muče većinu svjetske populacije.
1. Koliko je sigurna Pfizerova vakcina?
Farmaceutske kompanije koje rade na vakcini su saopćile da “nije bilo ozbiljnih razloga za zabrinutost” tokom ispitivanja, ali da nastavljaju sa skupljanjem podataka.
Neke od nus pojava su bol u ruci ili groznica nakon prijema vakcine, ali ti simptomi su uobičajeni kod vakcina, rekao je Paul Hunter, Profesor medicine na East Anglua Univerzitetu.
S obzirom na to da se radi o posve novoj tehnologiji pravljenja vakcina, nemoguće je predvidjeti da li će neko imati alergijsku reakciju.
2. Može li vakcina spriječiti teški oblik bolesti?
Ispitivanje je osmišljeno tako da otkriva da li vakcina može pružiti zaštitu od teških oblika bolesti covida, ali ovi podaci još nisu javno dostupni, tvrdi Pfizer.
Doktor Alexander Edwards, vanredni profesor na Reading Univerzitetu, tvrdi da je logično da do teških oblika covida neće doći ako se spriječi prvobitna infekcija virusom.
3. Da li vakcina sprječava širenje bolesti?
Još uvijek nije poznato da li vakcina štiti od infekcije korona virusom ili samo od razvijanja simptoma u slučaju infekcije.
4. Da li vakcina djeluje kod starijih osoba i djece?
Djeca starija od 12 i odrasli stariji od 85 godina života su takođe uključeni u testiranje, ali podaci podijeljeni po starosnim skupinama još uvijek nisu dostupni, navodi profesorica Beate Kampmann sa londonske Škole Higijene i Tropske Medicine.
Većina vakcina ne djeluju jednako dobro kod starijih osoba kao kod mlađih, navodi Hunter, što i ne čudi pošto stariji ljudi svakako nemaju ni jednako jak imunitet na infekcije.
5. Zašto vakcina nije bila učinkovita u preostalih 10 posto ispitanika?
Teško je reći zašto je bila neučinkovita kod ovih ispitanika bez poznavanja drugih informacija o njima samima, rekao je doktor Stephen Griffin sa Univerziteta u Leedsu.
“Vakcina djeluje drugačije na svakoga. Iz tog razloga nije neobično dobiti različite reakcije unutar jedne populacije. Razlog tome može biti taj da su ovi ispitanici stariji ili pak potiču iz različitih rasnih grupa, a moguće je i da vakcina sama po sebi djeluje u devet od 10 puta,” navodi Griffin.
Pravi razlog tome se neće znati dok se i najmanji detalj podataka prikupljenih testiranjem ne analizira do kraja, dodaje on.
6. koliko dugo traje imunizacija?
Učinkovitost od 90 posto je uočena sedam dana nakon što su ispitanici primili drugu vakcinu, ali ovi podaci su podložni promjeni kako se podaci budu prikupljali tokom dužeg vremenskog perioda.
Obično je za procjenu dužine trajanja imunizacije potrebno izvršiti dodatne studije koje bi testirale nivoe oba tipa imunološkog odgovora na bolest – antitijela i tzv T-ćelije, kao i pratiti bilo koje ponovljeno izlaganje riziku, navodi profesorica Kampmann.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad