Uređaji za elektronske cigarete zagrijavaju tečnost za aromatiziranje na visoke temperature kako bi formirali aerosol koji se zatim udiše. Sadrže hemikalije uključujući biljni glicerin, propilen glikol, nikotin i arome, kombinovane u različitim količinama, a prethodni eksperimenti su pokazali da neki voćni ukusi - poput jagode, dinje i borovnice - proizvode opasne spojeve tokom zagrijavanja, javlja Guardian.
Ovi spojevi poznati su po zdravstvenim posljedicama za hroničnu opstruktivnu bolest pluća (COPD), kardiovaskularne bolesti i karcinome.
S obzirom na toliko kemikalija koje se koriste u desecima hiljada različitih proizvoda za pušenje elektronskih cigareta, provođenje eksperimenata za testiranje svake marke i okusa na toksičnost moglo bi potrajati desetljećima.
Umjesto toga, studija je koristila umjetnu inteligenciju za analizu hemijskog sastava 180 okusa elektronskih cigareta i simulirala kako se hemikalije ponašaju kada se zagriju. Istraživanje, objavljeno u znanstvenom časopisu Scientific Reports, predvidjelo je da elektronske cigarete proizvode 127 “akutno toksičnih” kemikalija, 153 materija “zdravstvene opasnosti” i 225 “iritanata”.
Gotovo svaki okus koji je prošao kroz AI program pokazao je barem jedan proizvod koji je klasificiran kao zdravstvena opasnost, a mnogi su predvidjeli više njih. Toksini su povezani i s elektronskim cigaretama koje sadrže nikotin i s onima koji ga ne sadrže.
Tim istraživača na RCSI Univerzitetu za medicinu i zdravstvo u Dublinu zaključio je da postoji “potencijalna prijetnja javnom zdravlju za 4,5 miliona korisnika elektronskih cigareta u Velikoj Britaniji” i hitna potreba za “pojačanim ograničenjima” oko aroma i regulativa koje odražavaju zdravstvene rizike elektronskog pušenja, posebno za mlade ljude.
U januaru je vlada Velike Britanije objavila da će zabraniti jednokratne elektronske cigarete i ograničiti slatke i voćne arome. Vodeći autor Donal O'Shea, profesor hemije na RCSI, rekao je da bi britanska vlada trebala ići dalje i ukloniti sve arome iz elektronskih cigareta.
Važno je razumjeti uticaj aromatiziranih elektronskih cigareta na zdravlje “prije nego što bude prekasno”, rekao je on.
“Moguće je da smo na pragu novog talasa hroničnih bolesti koje će se pojaviti za 15 do 20 godina zbog ovih izloženosti“, dodao je.
S obzirom na popularnost aromatiziranih elektronskih cigareta među mladima koji ne puše, važno je razumjeti dugoročne efekte ovih proizvoda na javno zdravlje, morbiditet i smrtnost, zaključuje studija.
“Bez sveobuhvatne regulacije, dok pokušavamo liječiti nikotinske zavisnosti starijih pušača, postoji značajan rizik od prenošenja novih zdravstvenih problema na mlađe generacije“, ističe se.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!