Znanje Evropljana kada su u pitanju antibiotici je zabrinjavajuće i većina ih uzima bez opravdanja, pokazalo je istraživanje Eurobarometra. Prema njihovim podacima, upotreba antibiotika dostigla je rekordno nizak nivo u Evropskoj uniji 2021. godine. Pala je sa 40 procenata u 2009. godini na 23 procenta u 2021. godini, ali je samo polovina ispitanika znala da su antibiotici neefikasni u borbi protiv virusa. Koliko antibiotike koristimo u BiH i šta je važno znati o upotrebi antibiotika, za "Novi dan" govorile su pedijatrica Aleksandra Vladičić i magistrica farmacije Adisa Džananović
Neracionalna upotreba
Mišljenja su da je u BiH došlo do određenog pada korištenja antibiotika, ali da to nije dovoljno, te da ih koristimo ih još uvijek prekomjerno.
“Dosta se kod nas u posljednje vrijeme vodi računa o tom neracionalnom propisivanju antibiotika i na tome trebamo još više da radimo. Djeca koja kod nas dolaze, pogotovo u respiratornim simptomima, uglavnom u 90 posto slučajeva je virusne etiologije i tu antibioticima nema mjesta, tu treba da razmišljamo o rezistenciji”, navela je pedijatrica Aleksandra Vladičić.
Naša sugovornica je iznijela i podatak da 700.000 ljudi godišnje umre zbog neracionalne upotrebe antibiotika i zbog toga, onda kad im trebaju, na primjer nakon operacije, antibiotici nisu djelovali.
Džananović je rekla i da se BiH u odnosu na ostale zemlje EU nalazi na sredini, a da državna Agencija za lijekove i medicinska sredstva prati potrošnju antibiotika.
Prema njihovim podacima, 2015. godine vrijednost se izražava u DDD, a to je dnevno definisana doza, koja se procjenjuje u odnosu na 1000 stanovnika.
“Ona je u 2015. godine bila na 20, a 2016. na 19, ali prije korona virusa imali smo 18, što je zadovoljavajuće. Išli smo prema pada antibiotika, ali to je još uvijek velika količina antibiotika koja se troši u BiH”, rekla je Džananović.
Roditelji sve manje insistiraju na antibioticima
Magistrica farmacije je definisala antibiotike u svrhu boljeg razumijevanja, a to je da su antibiotici lijekovi koji sprječavaju rast bakterija i liječenje bakterijskih infekcija.
“On nije za liječenje glavobolje, za zubobolju, kašalj… Skoro 50 post respiratiornih upala je virusnog porijekla, tako da upotreba antibiotika neće djelovati nego će narušiti naš sistem”, podcrtala je.
Pedijatrica Vladičić je istaknula da roditelji danas sve rjeđe insistiraju na antibioticima za svoje dijete.
“Treba roditeljima objasniti da jednostavno antibiotici ne djeluju na viruse i da dijete gradi imunitet kroz te virusne infekcije, a da ga vi antibiotikom možete samo narušiti”, kazala je Vladičić.
Zaključak naših sugovornica je da su antibiotici neophodni ali da ih treba pravilni koristiti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!