Da li vršite malu nuždu na pravi način? Na društvenim mrežama korisnica otkrila šta su joj savjetovali

Zdravlje 24. jul 202412:22 0 komentara
Pexels

Na društvenim mrežama jedna korisnica Kate izazvala je pravu pometnju nakon što je otišla da da mokraću na analizu.

Naime, ona je otišla je na vaginalni ultrazvuk. Zatim ju je tehničarka zamolila da ode na toalet, no rekla joj je da ne “gura” mokraću. Katie je zbog toga bila itekako zbunjena, upitavši je na šta tačno misli. Tehničarka je objasnila da je potrebno “disati kroz nos”, ne gurati i “paziti da isprazniš cijeli mjehur”.

“Otišla sam u toalet i sjela na WC šolju i disala kroz nos i pustila sam da se isprazni mjehur. Čekala sam, čekala iako sam nestrpljiva,. Zadnji nekoliko kapi  su bile tople”, rekla je Kate.

Koliko najduže smijete ‘trpjeti’?

Liječnici savjetuju da se otprilike svaka 3 sata mjehur mora isprazniti, ali svi znamo da postoje situacije kada to jednostavno nije moguće. Što onda?

Odgađanje stvari je svima nama često normalno ponašanje, i par sati neće značiti opasnost za život, ali je moguće organizmu nanijeti štetu ako „trpite“ ili nemate naviku redovno prazniti mjehur.

Zdrav mjehur može čuvati oko 460 ml mokraće, a tijelu je potrebno oko 10 sati da bi tu količinu proizveo. Upravo toliko sati možete izdržati bez odlaska na toalet a da ne oštetite organe. U najgorem mogućem scenariju, mjehur se može rastegnuti kako bi pohranio i više od spomenute količine mokraće, ali ako iz nekog razloga ne možete na toalet, ili primijetite da vam dijete trpi, imate pravo za zabrinutost.

Mjehur je organ koji se širi i steže, ali proces pražnjenja mjehura nije sličan kontrakciji mišića. Mokraća se filtrira kada iz bubrega putuje do mjehura, jednom kad sadrži oko 700 ml mokraće, smatra se da je pun.

Istraživanja kažu kako je mjehur direktno povezan s mozgom i pun je receptora koji mozgu govore koliko je pun. Možemo zamisliti kako postoji jedna nevidljiva linija na mjehuru koja, kada mokraća dođe do te razine, mozgu javlja da je vrijeme da se isprazni.

Kada prvi put osjetite potrebu za mokrenjem, mjehur vjerojatno može primiti još tekućine, ali kada je pun, mišići oko njega će se stiskati kako ne bi mokraća procurila van dok ga ne ispraznite.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!