Uloga šake, prstiju i cijele ruke neizmjerna je u svakodnevnom funkcioniranju te je nužna za praktičnost, stvaranje, ali i socijalnu funkciju. Bolovi u rukama, šakama te deformacija prstiju na rukama mogu otežati normalno ponašanje, stvarati neugodu i velik problem.
Šaka je vrlo kompleksne građe te se sastoji od čak 29 kostiju i 36 mišića koji omogućavaju veliku pokretljivost i prilagodljivost. Šaka ima kosti pešća, zapešća i članaka prstiju. Prstiju imamo pet, a svi, osim palaca, imaju tri članka. Zglobovi prstiju povezani su s kostima zapešća i međusobno.
Deformacija prstiju na rukama može nastati kao posljedica nekoliko bolesti kostiju i hrskavica, a može utjecati na svaki dio prsta. Da bi šaka i prsti na rukama bili gibljivi i pokretljivi, zaslužni su ligamenti, mišići te tetivne i vezivne ovojnice mišića. Samo za pokretanje šake potrebno je 19 mišića podlaktice i 11 mišića šake.
Uzroci deformacije prstiju na rukama
Distorzija ili deformacija prstiju na rukama može nastati zbog djelovanja sile, traume ili ozljede te reumatske bolesti. Najčešći uzrok deformacije prstiju su reumatoidni artritis te osteoartritis.
Ovo su još neki mogući uzroci deformacije prstiju na rukama:
- genetska dispozicija
- burzitis ili upala burzi
- prekomjerna opterećenja
- trauma, sila, ozljeda ili prijelom
- artroza
- endokrine bolesti
Ozljeda prstiju ruku najčešće je kod četvrtog i petog prsta. Može doći do otkinuća tetive što je česta ozljeda u sportovima poput košarke ili rukometa kada dođe do udarca u vrh prsta. Liječenje je imobilizacijom, nošenjem udlage i naknadnim terapijama.
Deformacija prstiju na rukama može se dogoditi zbog prekomjernog savijanja prsta preko granica. Ovo uzrokuje oteklinu i bol na sredini prsta te se razvija deformacija prsta. Liječenje je udlagama i rehabilitacijom.
Uzrok i simptomi deformacije na prstima ruke
Osteoartritis kao uzrok deformacije prstiju na rukama obično se događa kod osoba srednje i starije dobi, češće kod žena. Radi se o degenerativnoj bolesti zglobova prilikom kojoj se uništava zglobna hrskavica. Kako je šaka kompleksne građe, osteoartritis tipično izazva promjene na prstima na način da se stvaraju koštani čvorovi koji mogu povećati zglobove stvarajući kvrgave oblike. U početku prsti budu osjetljivi, bolni i ukočeni, a nakon dvije godine se stvaraju koštane kvrge pri krajevima prstiju.
Reumatoidni artritis, teška upalna reumatska bolest vezivnog tkiva uzrokuje bol, otekline, ukočenost i gubitak funkcije zglobova. Uzrok deformacije prstiju na rukama može biti i ova bolest jer se prvi znakovi pokazuju upravo na prstima na način da se ujutro osjeća bol u prstima i oni se vrlo teško razgibavaju.
S vremenom se mogu početi pojavljivati otekline zglobova na šakama i to simetrično. Počinju na zglobovima prstiju šake pa se šire na ručni zglob te nakon toga zahvaćaju lakat i rame.
Tipična deformacija prstiju na rukama u slučaju ove upalne bolesti je deformacija devine grbe kada šaka izgleda kao leđa jednogrbe deve te „tuljanova peraja“ kada prsti skrenu u ulnarnu devijaciju. U slučaju reumatoidnog artritisa moguća je i deformacija palca. Ove deformacije uzrokuju bol, osjećaj kucanja srca u bolnom području, oticanje, toplinu zgloba te psihološke reakcije poput tjeskobe, ljutnje i bijesa.
Dijabetes i periferna neuropatija
Iako šećerna bolest obično stvara deformacije na stopalima zbog dijabetičke polineuropatije, moguće su i deformacije prstiju na rukama. Na prstima ili noktima se mogu pojaviti gljivice ili druge promjene na koži, a koje uzrokuje oštećenje perifernih živaca. Osim toga moguća deformacija prstiju može nastati zbog paralize živca radijalisa koji prolazi uzduž donje strane kosti nadlaktice. Oštećenje živca oslabljuje ručni zglob i prste pa ručni zglob može pasti u svinuti položaj sa zavinutim prstima i stvarati “viseći ručni zglob”. Paraliza se obično popravlja prestankom pritiska na živac.
Dijabetička polineuropatija rješava se uz pomoć lijekova, održavanjem nadzora nad razinom šećera u krvi. Kod nekih ljudi je zbog ozljede i pritiska potreban kirurški zahvat.
Burzitis
Bolna upala burzi, vrećica koje olakšavaju normalne kretnje nekih zglobova i mišića može stvarati deformacije prstiju na rukama. Jedan od simptoma upale burzi je nakupljanje tekućine, ograničenje kretnji i bol.
Iako se burzitis obično pojavljuje na području ramena, moguće su i deformacije prstiju na rukama i stopalima uz upalne promjene. Tako postoji “škljocavi prst”, stanje u kojem je prst ukočen u savinutom položaju. Do ovog stanja dolazi kad se upali i otekne jedna od tetiva koje savijaju prst. Kod fraktura ili intenzivnih promjena je liječenje moguće nošenjem udlage koja ograničava pokrete, a burzitis se liječi antibioticima, kortikosteroidima te mirovanjem.
Vježbe za deformaciju prstiju ruke
Budući da kod nastanka deformacije prstiju na rukama uzrok mogu biti razne bolesti i ozljede, liječnik će pacijentu preporučiti određenu terapiju, vježbe i istezanja prstiju i šake. Ne preporučuje se raditi vlastite dijagnoze i čekati jer obično brza reakcija i raniji početak liječenja može ubrzati oporavak.
Moguće vježbe za deformaciju prstiju ruke su:
- držanje ravnog dlana, prstiju i palca prema gore barem 10 sekundi
- istezanje članaka prstiju tako da prstima jedne ruke pomičete članke prstiju druge ruke u svim smjerovima do granice ugode
- vježbe istezanja prstiju i šake na način da ruke postavite na tvrdu površinu, a prste istežete prema van, pa prema unutra; isto možete činiti i uz pomoć druge ruke
- korištenje spužvaste loptice koja se može pritiskati cijelom šakom ili samo nekim prstima
- skupljanje i opuštanje šake i prstiju
- dodirivanje suprotnih prstiju iste ruke u ritmu
- dodirivanje vrškova prstiju jedne ruke, puštanje, pa ponovno skupljanje, ali tako da pri tome ne savijate srednje i završne zglobove prstiju
Ove vježbe za deformaciju prstiju ruku odlične su i ako se nisu počele pojavljivati deformacije, no osjećate bol zbog posla ili nekih drugih svakodnevnih radnji. Prevencija je pola zdravlja pa ne zaboravite na ove vježbe i kada ste zdravi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!