21. septembar obilježava se kao svjetski dan Alzheimerove bolesti. Tim povodom razgovarali smo sa doktorom Osmanom Kučukom. Za N1 je pojasnio kako uočiti znakove ovog stanja, koji su to rizični faktori koji nam prijete - ali i podcrtao - ne smijemo biti društvo neodgovorno prema ovoj kategoriji oboljelih, čiji progres, zbog nerazumijevanja, vrlo često koče i vlastite porodice. Tako oni sa demencijom, umjesto dvadesetak godina nakon dijagnoze, u BiH u prosjeku žive još svega oko sedam godina.
Kučuk za početak naglašava kako demencija nije bolest, nego sindrom kojeg karakteriše propadanje najmanje dvije kognitivne funkcije. Deset je simptoma po kojima ovo stanje možemo uočiti. Tu svakako spada gubitak pamćenja, ali i nemogućnost fokusiranja, slabija mogućnost analiziranja, donošenja odluka, orijentacije, izgovaranja riječi…
Pri tome – postoji dvanaest faktora koji mogu uticati na stvaranje ovog stanja. Samo je jedan na koji ne možemo direktno i brzo uticati – tiče se politike i odnosi se na kvalitet zraka kojeg dišemo i kvalitet vode koju pijemo. Ipak, jedanaest faktora zavisi od nas.
“Kad želite da imate zdrav mozak, vi radite na zdravom organizmu – popravljate svoje kompletno stanje. Ne postoji posebna preporuka koja će vam reći da će od nje vaš mozak imati isključivu prednost, ali radi se o tome da smanjujete ili ukljanjate rizične faktore – pušenje, alkohol, droge, da pokušate da ne zloupotrebljavate lijekove. Sljedeće su stvari kontrola masnoća i šećera u krvi. Jako značajna je preporuka i mentalna, kao i fizička aktivnost, a vrlo važno je obratiti pažnju i na nivo obrazovanja. Nizak nivo obrazovanja je jedan od velikih faktora rizika obolijevanja od Alzheimerove bolesti. Preporuke kažu – ako ste propustili ili izgubili šansu za obrazovanjem u prvom dijelu života, pokušajte onda sa cjeloživotnim učenjem, te da se stalno nadograđujete”, skrenuo je pažnju doktor.
S obzirom da se ne radi o bolesti, nego o stanju, doktor upozorava da demencija može jako dugo trajati. Stoga, posebno je važno razbiti predrasude vezane za njega, jer često i porodica doprinosi dodatnom propadanju osobe koju ovo stanje muči.
Opširnije u videu ispod.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!