Doktorica medicine iz Beograda Marija Ristić je ujedno i doktorica za "tabu ženske probleme" koje su sve češće u ženskom zdravlju, a za koje postoje i načini kako ih otkloniti. Postoje i zdravstveni problemi kod žena koji su normalizovani, a uopće ne bi trebali biti, poput mišića karličnog dna čije slabljenje može prouzrokovati 'bježanje' mokraće, gasova, čak i stolice, ali i bolne seksualne odnose.
Ristić je ustvrdila da “čovjek kako stari tako i propada” naglašavajući da su upravo problemi sa zdravljem mišića karličnog dna jedan od najčešćih u tom procesu starenja, a koji uz sebe vežu i brojne druge neugodnosti i probleme.
“Bježanje mokraće, bježanje gasova, čak i stolice, neuživanja u seksualnom odnosu, promjene koje se dešavaju u trudnoći i nakon nje i prosto sve one promjene koje dolaze sa godinama, a koje se normalizuju da je baš zbog toga što si žena i manje fizičke spremnosti od muškarca i druge anatomije da je jednostavno normalno da se ti ne osjećaš bolje u svom tijelu kako godine dolaze”, navela je Ristić.
“Nije normalno da žena ima bilo kakav problem sa zdravljem”
Zatim je istakla da žene najčešće nakon konstatovanja tih problema dobiju komentar “da šute i trpe”.
“Kao i proći će ili neće nikada proći ili nisi jedina ili vidjet ćeš ti da će biti još gore kada dođeš u moje godine. A zapravo ništa od toga nije normalno, nije normalno da žena ima bilo kakav problem sa svojim zdravljem, nije normalno da joj bilo šta bježi, da ima slabost mišića karličnog dna, da je nešto boli, da ima slabost vaginalnih zidova, da ima prolaps koja je također još jedna stvar koja je prilično normalizovana pogotovo za žene koje su majke. Međutim, prema mojim iskustvima i žene koje nisu majke imaju također problema sa slabošću vaginalnih zidova i propadanju organa kroz vaginalni kanal. Mislim da je to sve normalizovano jer imamo kao tri rupice na svom tijelu i ako imamo onda je sasvim kao uredu da nešto kroz nju izlazi ili propada”, navela je Ristić.
Interesovalo nas je zbog čega se onda o tome ne govori na pregledima koje obavljaju žene?
“Moram malo stati u odbranu svojih kolega zato što je upravo grana o nauci mišića karličnog dna nešto što je novo i nešto što je prethodnih 20 godina počelo tek na američkom tržištu biti prisutno, da se tamo osvješćuje na tom Zapadu gdje je sve novo i savremeno. Ni tamo, dakle, ta nauka nije starija od mene, a kamoli ovdje na našim prostorima budući da naši ljekari i dalje uče iz zastarjelih udžbenika gdje i dalje imamo fokus na neke druge stvari, na spašavanje života radije nego na kvalitet života. A kvalitet života je također nešto što je mjerilo zdravlja, a ne samo to da li smo živi ili nismo ili imamo sve organe ili ne”, dodala je.
Šta je karlično dno?
Karlično dno, kako je pojasnila, čine mišići koji zatvaraju karlične kosti.
“Njih ima nekoliko, to nije samo jedan mišić već su raspoređeni po nekoliko slojeva i ono što je tipično kada se radi o anatomiji žena je to da mi na tom karličnom dnu imamo tri otvora. Jedan otvor na koji vršimo malu nuždu, vaginalni otvor na koji se rađaju bebe i analni otvor koji služi za obavljanje velike nužde. I zbog ove specifične anatomije i zbog toga što u tim mišićima živi također još jedan organ, a to je klitoris koji je zaslužan za zadovoljstvo žene, a koji je duboko skriven u mišićima karličnog dna za razliku od penisa, muškog spolnog organa jer je on jasno vidljiv. Dakle, ti mišići služe da naši karlični organi kod žena – mokraćna bešika, maternica i rektum (završni dio debelog crijeva) ne propadnu kroz nas, služe nam da pomognu srcu i pumpaju krv. Stoga oslabljena snaga mišića karličnog dna može da se oslika i u slabijem protoku limfe, oticanju nogu i sl. Dakle, mi imamo velike krvne sudove koji se nalaze u našem trupu, a baš u predjelu karlice se ti krvni sudovi dijele na dva dijela za jednu i za drugu nogu. I onda koliko se ovi ovdje mišići pomijeraju i koliko su snažni da pomognu svoj toj količini krvi pored tih karličnih organa koji su neophodni za naš život i drže potporu cijelog tijela. Mi kada ne bismo imali karlično dno naša karlica se ne bi mogla pomijerati dok mi hodamo. Kod žena specifično to što je centar težine tijela upravo na mjestu gdje se nalazi vaginalni otvor”, pojasnila je.
Zatim je spomenula i povezanost karličnog dna sa disanjem.
“Prvo moramo naučiti da osjetimo taj dio našeg tijela. Moramo znati koliko je on ključan za naše disanje jer je on u nekim starijim stručnim literaturama nazvan donjom dijafragmom. Možda je poznato ili manje poznato da se ispod naših pluća nalazi jedan veliki mišić koji se naziva dijafragma i koji pomaže našim plućima da dišu. Međutim, ta gornja i donja dijafragma rade zajedno i prilikom svakog udaha i izdaha ti se mišići pomijeraju. Svaki put kada se stisne karlično dno nemoguće je duboko udahnuti plućima već se udiše ramenima i pomoćnom muskulaturnom strukturom. Također, odrasle smo u kulturi gdje je žena ‘bolja’ ako ima ravan stomak pa ga ona tako u brojnim situacijama uvlači, a kasnije i nesvjesno, čime se blokira stomak i samim time nemaju dovoljan dotok kisika, a kada se to dešava onda ne može ni nervni sistem raditi adekvatno, a onda se ne pomijeraju ni mišići karličnog dna. Onda nakon toga imamo bolne odnose ili imamo nemogućnost imanja odnosa jer postoji tolika blokada koja može imati i fizičke simptome”, navela je.
“Moramo biti u balansu”
Budući da propadanje karličnog dna nije normalno stanje i da može izazvati, između ostalog, bježanje mokraće, neugodnosti i bolove prilikom seksualnog odnosa i sl., pitali smo doktoricu na koji način se to stanje može popraviti i šta možemo uraditi da ojačamo navedene mišiće?
“Mišiće održavamo tako što ćemo ih trenirati zato što su to jednostavno mišići kao i ostali na našem tijelu. Šetanje na karlično dno nema nekog posebnog utjecaja, uspon uzbrdo je nešto što ih trenira, a nizbrdo ne baš toliko. Kada govorimo o treninzima snage i izdržljivosti, pogotovo žene koje idu redovno u teretanu i dižu velike težine, tegove ukoliko nemaju svijest o ovim mišićima i o tome šta se dešava s njima prilikom svakog udaha i izdaha, onda se čini veća šteta nego korist. Tome svjedoči činjenica da ja imam preko 40 fitness trenerica na mojoj platformi i mojim vježbama koje imaju problema i bježanja stolice i slabosti vaginalnih zidova, prolapsa, a izgledaju fit, ali nemaju svijest o ovim mišićima i o tome koliko je važno da se i oni treniraju na pravilan način pogotovo zato što je sada u modi imati i istreniranu zadnjicu, da ti mišići budu u tonusu i onda žene stvarno posežu za izgradnjom mišića gluteusa i onda to znači da ćemo mi u jednom trenutku kada budemo trenirali zadnjicu, izgubiti snagu karličnih mišića i desit će se problemi. Moramo biti u balansu. Trening je hrana za mišiće, ali je bitno raditi i vježbe za mišiće karličnog dna koje su ujedno i vježbe za mišiće cijelog tijela. Dakle, kada podignemo ruku karlični mišići se podignu, kada je spustimo, oni se spuste. Onda jednostavno trebamo raditi i planirati vježbe koje će jačati to karlično dno. Isto tako samo otpustite stomak i pravilno dišite jer je to veoma važno pa čak i kod spolnih odnosa. Isto tako vilica, glasne žice i glas su povezani sa karlicom. Ako je vilica ukočena to se prenosi i na karlicu, a imaju čak i skoro isti izgled”, naglasila je Ristić navodeći da se “popravkom ženskog zdravlja” upravo bavi na svojoj platformi koju možete posjetiti na ovom linku.
Ustvrdila je da su danas česte ginekološke promjene i upale upravo zbog užurbanog načina života.
“Mi smo se udaljili od naše prirode, prvo to, a onda mi stvarno ne poznajemo naše tijelo. Učili smo nešto malo o tome u osnovnoj školi, rijetko ko je zalazio u te nauke malo dublje. Međutim, danas je nekako tako da nas svijet vodi i svijet se ruši baš na nama ženama jer nas uče da se trebamo osamostaliti, da budemo sposobne i samostalne i da nam ne treba niko kao oslonac. Naravno, postoje žene za koje je to jedini način da prežive, ali to nije naša priroda. Naša priroda je da budemo duboko u kontaktu sa svojim tijelom i sa svojom prirodom kako bismo isijavale u ovom svijetu kojeg uljepšavamo ono najbolje”, zaključila je Ristić.
Ristić je također u studiju N1 dok je pojašnjavala važnost ženskog zdravlja i anatomiju tijela kako kod muškaraca, ali i žene, na slikovit način prikazala kako to sve u praksi izgleda.
Kompletno gostovanje pogledajte u videu ispod:
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!