Dr. Jovović za N1: Ne postoji apsolutna zaštita kada je sunce najjače, SPF nije oklop

Zdravlje 15. jul 202411:47 0 komentara

Kako zaštititi kožu od sunca u svakodnevnim aktivnostima, kao i na moru? Da li nas svakodnevno nanošenje krema sa SPF faktorom može spasiti od starenja kože? Kako prepoznati dehidriranu koži i promjene na koži - savjete kako se zdravo sunčati i njegovati sa gledateljima N1 podijelila je dr. Tamara Jovović.

Govoreći o izbjegavanju direktnog izlaganja suncu u periodu od 10-16h, što se savjetuje u ovom vrelom ljetnom periodu, naglasila je kako ne postoji zdrav načinj sunčanja u tom periodu, te da, suprotno vjerovanju nekih osoba, čak ni oni s tamnijom puti nisu zaštićeni u tom udarnom terminu.

Koža pamti. Pacijenti me često pitaju: ne sunčam se, otkud oštećenja? Došlo je na naplatu ono iz mladosti“, ističe Jovović, specijalista dermatovenerologije.

Šta je SPF i koliko kreme za sunčanje je dovoljno

Pojašnjava kako se ne radi samo o UV zrakama, nego i visokim temperaturama, gdje dolazi do “pucanja kože”.

Koža je živa, nije samo omotač, i na njoj se reperkusiraju vanjske i unutrašnje situacije. Pod UV zrakama dolazi do djelovanja na naš DNK, dolazi do mutacija koje mogu dovesti do bolesti – melanom i drugi kanceri, oštećenja koja se manifestiraju ne odmah, stanovnici nisu svjesni. Namažemo se hidratantnom kremom, crvenilo prođe i mislimo da je to u redu – nije“, upozorila je.

Savjeti za ljeto: Kako prepoznati dehidraciju? Koji SPF je najbolji i smijemo li ‘pod antbioticima’ na plažu?

Dodaje kako je potrebno vrijeme da se posljedice manifestuju.

Prvo primijetimo suhoću, izgled kože koji nije zdrav. Koža je dehidrirana, suha, javlja se hiperpigmentacija, bjeličaste flekice kod žena na potkoljenicama. To je atrofija kože nastala usljed nekadašnjeg oštećenja kože i nemogućnosti da proizvode pigment, to je trajno oštećena koža nema funkciju zaštite”, kazala je Jovović.

Kada je u pitanju zaštita od UV zraka, pojašnjava da SPF služi da onemogući da UV zrake naprave problem, “međutim SFP nije oklop“. Viši SPF faktor, nastavlja, znači da možete duže vremena provesti pod suncem do pojave opekotina. Ipak, ponavlja, zaštita nije potpuna.

“Sprječava na jedan način, ali i dalje nije u mogućnosti u potpunosti da onemogući pojavu mutacije na DNK kože”, podvlači stručnjakinja.

Nanošenje SPF-a se podrazumijeva tokom cijele godine, a kada je sunce najjače u tom slučaju ne postoji apsolutna zaštita.

Kada je u pitanju hidratacija, odnosno dehidrirana koža, pojašnjava da do dehidrirane kože dovodi konstantan stil života koji je neadekvatan. Neophodno je konzumirati najmanje 2 litra vode dnevno, a nedostatak vlage u tijelu manifestuje se na koži – postaje sivkasta, umorna, suha, i nikakav tretman, krema, ili serum, neće dati adekvatan rezultat, jer nedostatak je prisutan iznutra, ističe Jovović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!