Natjerati neaktivne ljude da naprave 15 hiljada koraka sedmično moglo bi povećati životni vijek za do tri godine. Zamjena lijenog načina života umjerenim razinama aktivnosti značajno bi promijenila cjelokupno zdravlje ljudi, pokazalo je istraživanje Londonske škole za ekonomiju.
Stručnjaci su mapirali ponašanja i navike više od milijun ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu i Južnoj Africi tokom desetljeća. Otkrili su da bi, ako napravimo samo 5000 koraka jednom sedmično, to dovelo do smanjenja broja hospitalizacija i značajnih ušteda u zdravstvu.
Kada bi oni koji ne vježbaju počeli raditi 5000 koraka triput sedmično, uštede u zdravstvu iznosile bi 15 milijardi funti na godišnjoj razini.
Veliki pozitivni učinci uočeni su u svim dobnim skupinama, no posebno su se odnosili na starije generacije. Došlo je do 52-postotnog smanjenja rizika od smrtnosti za osobe starije od 65 godina koje su redovito radile 7500 koraka tri ili više puta sedmično.
Otkriveno je da najmanje 5000 koraka tri puta tjedno može povećati očekivani životni vijek za 2 i pol godine kod muškaraca i 3 godine kod žena. Pokazalo se i da hodanjem smanjujemo stopu dijabetesa tipa 2 i rizik od rane smrti za 40 posto.
“Uspješne intervencije temeljene na zdravim navikama mogu produžiti životni vijek, dovesti do znatnih ušteda za usluge javnog zdravstva, poboljšati produktivnost i pomoći u rješavanju značajnih dugoročnih izazova koje nameću mentalno zdravlje, društvena izolacija i nezarazne bolesti poput raka i dijabetesa tipa 2”, komentirala je profesorica Joan Costa-Font.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!