Farmaceut tvrdi da egzotična namirnica može pomoći u snižavanju holesterola

Zdravlje 22. dec 202408:04 0 komentara
Pexels

Holesterol je masna tvar prisutna u krvi koja igra ključnu ulogu u brojnim tjelesnim funkcijama. Međutim, kada su njegove razine previsoke, može postati opasan i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. No, jedna egzotična namirnica mogla bi pomoći u borbi protiv visokog kolesterola.

Kolesterol se prirodno proizvodi u tijelu, ali povišene razine mogu začepiti krvne žile i otežati protok krvi. To povećava rizik od ozbiljnih stanja poput srčanih i moždanih udara. Iako genetika može igrati ulogu u povišenim razinama kolesterola, loša prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, pušenje i prekomjerno konzumiranje alkohola također značajno povećavaju rizik od visokog kolesterola.

Srećom, u mnogim slučajevima promjene u načinu života, poput zdravije prehrane i redovite tjelovježbe, mogu pomoći u njegovom snižavanju. Liječnici preporučuju smanjenje unosa masne hrane, osobito one bogate zasićenim mastima poput prerađenog mesa, maslaca, sira i kolača, te povećanje konzumacije voća i povrća.

Prema farmaceutu Abbasu Kananiju, bamija može igrati važnu ulogu u snižavanju kolesterola. Iako je botanički voće, u kuhanju se često koristi kao povrće, posebno u juhama i varivima.

“Bamija sadrži gelastu tvar zvanu mucilag, koja se tijekom probave veže za kolesterol i pomaže da se izluči iz tijela”, objašnjava Kanani.

Jedna studija iz 2014. objavljena u časopisu Journal of Nutritional Biochemistry otkrila je da su pretili miševi hranjeni prahom od bamije imali niže razine kolesterola i šećera u krvi. Rezultati studije sugeriraju da bamija može poslužiti kao prehrambena terapija za snižavanje visokih razina šećera u krvi (hiperglikemije) i triglicerida (hipertrigliceridemije).

Osim što pomaže u snižavanju kolesterola, bamija je bogata vitaminima A i C te antioksidansima koji smanjuju rizik od ozbiljnih zdravstvenih stanja poput dijabetesa, moždanog udara i bolesti srca. No, Kanani upozorava da bi osobe s dijabetesom trebale biti oprezne prilikom dodavanja veće količine bamije u prehranu jer može ometati djelovanje metformina, lijeka koji se često koristi za liječenje dijabetesa tipa 2.

Osim konzumacije bamija, Harvard Medical School preporučuje prehranu bogatu topivim vlaknima i niskokaloričnim namirnicama kako bi se smanjile razine LDL-a, odnosno lošeg kolesterola.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!