Ginekologinja za N1: Mnoge žene u menopauzi otežano obavljaju poslove u radnom okruženju

Zdravlje 15. jul 202417:35 0 komentara
Shutterstock / Ilustracija

U Točki na tjedan sa Natašom Božić Šarić bavili smo se hormonima na poslu - kako se žene nose s menopauzom na radnom mjestu i koliko su poslodavci otvoreni za to da prilagode uvjete rada ženama u menopauzi. Predsjednica Hrvatskog društva za menopauzu Marina Šprem Goldštajn istaknula je da menopauza sa svim svojim simptomima muči žene vrlo često na vrhuncu karijere, od 45. ili 50. godine života.

Šezdeset posto svih žena tijekom menopauze suočava se s više od 30 simptoma povezanih sa starenjem jajnika i gubitkom estrogena.

Simptomi su fizički i psihički, od vrućine, valunga, nesanice, promjena raspoloženja pa do onih o kojima se manje govori poput gubitka libida, vaginalne suhoće, anksioznosti i depresije.

“Za početak, najvažniji su uravnotežena prehrana i fizička aktivnost, dovoljno sna i ono najvažnije – management stresa. Menopauzalno zdravlje u radnoj okolini je izuzetno važno, mnoge žene otežano obavljaju poslove i poslodavci moraju biti otvoreni, inovativni i fleksibilni”, kaže Šprem Goldštajn i ističe da su strana iskustva dobro poznata dok se sustav kod nas tek otvara.

“Postoji niz vrlo jednostavnih mjera za žene u ovom nepovoljnom hormonskom razdoblju poput fleksibilnog radnog vremena ili rada od kuće. Ako žena tjednima ne spava, budi se po noći zbog valunga, kako će ujutro biti spremna za posao? Treba rashladiti prostorije, osigurati pristup hladnoj vodi, prilagoditi zadatake i obaveze”, rekla je.

Temu menopauze na radnom mjestu u zagovora bivša novinarka i urednica, danas socijalna poduzetnica Alenka Ostrihon.

“Kada sam počela istraživati temu, zanimalo me kako će javnost reagirati i jako su, zapravo, pozitivne reakcije. Nakon velike konferencije koju smo organizirali mnogo velikih kompanija priznalo je zapravo da imaju različite programe za dobrobit zaposlenika, ali o ovoj temi ne. Interesiraju se, to je dobro”, kaže Ostrihon i dodaje da je u interesu poslodavca da se prilagodi jer smetnje utječu i na motiviranost žene na poslu pa onda i na rezultate rada.

“Najdalje su otišli Britanci, oni imaju ambasadore menopauze, pa prvake. Osim privatnih firmi, angažirani su na ovoj temi sa zaposlenicima u policiji i na željeznici. Mi smo sada u poziciji gdje činimo tek prve korake”, pojašnjava dr. Šprem Goldštajn i dodaje da je prije svega važno da se maknemo od tradicionalnog pristupa i predrasuda te da politika treba sa svojim mjerama olakšati, odnosno zapravo staviti ženu u istu poziciju s muškarcem u radnom okruženju.

“Trebamo govoriti o dobnoj i spolnoj jednakosti”, rekla je i zaključila da bi bilo dobro uskoro i u hrvatskom Saboru, na okruglom stolu, razgovarati na ovu temu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!