Iran je u nedjelju predstavio svoju drugu domaću vakcinu protiv koronavirusa, koja je bazirana na rekombinantnom proteinu koji se može unijeti putem ubrizgavanja ili udaha, saopštile su vlasti ove zemlje.
Očekuje se da će od ponedjeljka početi testiranja na ljudima vakcine COV-Pars, koju je razvio najstariji naučno-istraživački centar u zemlji, Institut za istraživanje vakcina i seruma Razi.
Govoreći na ceremoniji u Teheranu, iranski ministar zdravlja Saeed Namaki izrazio je nadu da će ova zemlja u narednim mjesecima postati “centar proizvodnje vakcina”.
Ovo je druga vakcina u Iranu koja dovedena u fazu ispitivanja na ljudima, nakon vakcine CovIran, koju je razvila Baraket Pharmaceutical Group u saradnji s vladinom organizacijom.
Vakcine su razvijene pod nadzorom iranskog Ministarstva zdravlja i u skladu sa standardima koje je postavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), saopštili su zvaničnici.
Namaki je rekao da je vakcina kombinacija inhalacione doze i injekcije koja može stimulisati imuni sistem, dodajući da vakcina ima vrlo malo “nuspojava” koje se mogu “rekonfigurisati” u slučaju mutacija virusa.
On je istakao da su radili na tri koraka, uključujući oslanjanje na domaće firme bazirane na znanju, nabavku tehničkog znanja iz drugih zemalja i uvoz vakcina iz pouzdanih izvora, poput Rusije.
O ruskim vakcinama Sputnik V, koje je Iran uvezao i koje će biti korištene u prvoj fazi programa vakcinacije, Namaki je rekao da je Iran među prvim pregovarao s Rusijom i odlučio se za uvoz nakon ispitivanja.
Iran, zemlja koja je u regiji najgore pogođena koronavirusom, započeće s vakcinacijom ove sedmice, a prioritet je vakcinacije visoko rizičnih grupa kao što su zdravstveni radnici te starije i bolesne osobe.
Iako se epidemiološka situacija poboljšala posljednjih mjeseci, porast broja novih slučajeva u posljednjih nekoliko dana izazvao je strah i zabrinutost zdravstvenih stručnjaka zbog mogućeg četvrtog talasa virusa.
Iran je do sada zabilježio 1,46 miliona slučajeva koronavirusa od februara prošle godine, s 58.000 smrtnih slučajeva.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!