Istraživanja pokazala da su djeca u Kantonu Sarajevo iznadprosječno sretna u životu, međutim istraživanja su pokazala i veliki stepen anksioznosti i depresije kod djece. O psihofizičkom zdravlju djece, ovog jutra gosti u "Novom danu" su bili psiholog Remzija Šetić, pedagogica Samela Alagić, te doktorica Amra Junuzović Kaljić, pedijatrica.
Govoreći o anketnom istraživanju koje je obuhvatalo i učenike, prosvjetne radnike i roditelje, pedagogica Samela Alagić je istakla:
“Stanje nije super, ali u odnosu na prošlogodišnje rezultate je puno bolje, zato što su se djeca vratila u školske klupe. Prošlogodišnji ispitanici su učenici i roditelji koji su bili u online okruženju”, objasnila je Alagić.
Na pitanje novinarke o uticaju izolacije na psihofizičko zdravlje djece, psiholog Remzija Šetić je objasnio:
“Naše preporuke sa prošlogodišnjeg istraživanja su povratak djece u škole. To je prirodan i siguran ambijent za dijete i time ćemo štititi njihovo zdravlje. Moramo jačati pedagogško-psihološke službe u školama” , istakao je Šetić.
Način na koji bi se moglo prepoznati početak anksioznosti kod djece, Šetić je vrlo detaljno objasnio na koji se način prepoznaju znakovi, te je istakao da kada dođe do promjene ponašanja djeteta duže nego što je uobičajeno za njega te da utiče na izvršavanje obaveza tada bi trebalo potražiti mišljenje i pomoć stručnjaka.
“Nama je cilj prevencija, da pravimo škole kao sigurna okruženja u kojem će biti podrške i pomoći”, rekao je Šetić.
Pedagogica Samira Alagić iz svog dugogodišnjeg iskustva je objasnila kako je tekao povratak djece u škole nakon izolacije. Objasnila je da se osjećaju posljedice pandemije iz pogleda nedostatka koncentracije i motivacije za školske aktivnosti. Također je istakla vrlo važnu činjenicu koju su ustanovili svojim istraživanjem da se povećalo vršnjačko nasilje povratkom djece u školske klupe.
Pedijatrica Amra Junuzović Kaljić objasnila je uticaj izolacije na fizičko zdravlje djece, te je istakla da su negativno uticale promjene ritma spavanja, aktivnosti te velika izloženost ekranima na fizičko zdravlje djece ali najviše usljed nedostatka fizičke kondicije. Objasnila je da je fizička aktivnost od neizmjerne važnosti da razvoj djeteta, boravak na suncu i aerobne vježbe kao bitan segment zdravog razvoja djetetove muskulature.
Šetić je istakao da je pritisak roditelja na nastavnike veoma veliki, te da roditelje treba na adekvatan način ojačati da se suočavaju sa problemima u obrazovnom procesu, te jačanje povjerenja između škole i roditelja.
Šetić je također objasnio kako prepoznati pasivno i aktivno nasilje među djecom, te je istakao ukoliko je dijete isključeno iz socijalnih relacija sa drugom djecom to može značiti da je žrtva pasivnog nasilja.
Doktorica Junuzović Kaljić je dala upute na koji način smanjiti posljedice ekranizacije, te je istakla da postoji sve veći broj djece koja kasnije progovaraju. Objasnila je da su djeci potrebna ljudska lica, više razgovora kako bi na vrijeme progovorili, zatim socijalizacija u vrtićima i školama su od nemjerljive važnosti za razvoj djece u svakom segmentu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare