Jagode mogu imati iznenađujuće pozitivan učinak na naš mozak dok starimo

Zdravlje 07. nov 202314:51 0 komentara
Unsplash/Ilustracija

Nedavna studija provedena u razdoblju od 12 sedmica otkrila je da konzumacija jagoda može smanjiti rizik od demencije i poboljšati raspoloženje kod osoba kod kojih postoji rizik od kognitivnog pada zbog starosti i metaboličkih problema.

Istraživanje, koje je proveo neuroznanstvenik Robert Krikorian s američkog Sveučilišta u Cincinnatiju sa svojim timom, usredotočilo se na sredovječne osobe s prekomjernom težinom i znakovima inzulinske rezistencije. Objavljeno je u časopisu Nutrients.

Krikorian i njegov tim angažirali su 30 odraslih osoba, uglavnom žena, u dobi od 50 do 65 godina s blagim kognitivnim oštećenjem i indeksom tjelesne mase (BMI) koji ih je svrstao u kategoriju prekomjerne težine.

Učinak jagoda na pamćenje

Oni koji su primali placebo nisu tako dobro prošli na testu mjerenja interferencije pamćenja. Međutim, smetnje u pamćenju bile su smanjene kod onih koji su dobivali prah jagode, što sugerira da su mogli bolje ignorirati nevažne podatke.

Smanjeno ometanje pamćenja odnosi se na manju zabunu među semantički povezanim pojmovima na testu učenja popisa riječi. Smatra se da taj fenomen općenito odražava bolju izvršnu kontrolu, u smislu otpora upadu neciljanih riječi tijekom testiranja pamćenja, objašnjava Krikorian.

Kako prenosi ZIMO, sudionici koji su konzumirali jagode prijavili su slabije simptome depresije, pokazujući poboljšano emocionalno suočavanje i izvršne sposobnosti. Studija sugerira da je konzumacija jagoda ispravila postojeće kognitivne nedostatke kod sudionika s poteškoćama povezanim s godinama i inzulinskom rezistencijom.

Izvršne sposobnosti počinju opadati u srednjim godinama, a višak trbušne masnoće, kao kod inzulinske rezistencije i pretilosti, težit će povećanju upale, uključujući i unutar mozga, dodaje Krikorian.

I jagode i borovnice sadrže antioksidanse zvane antocijanini, koji su uključeni u niz zdravstvenih dobrobiti koje ima bobičasto voće, kao što su metabolička i kognitivna poboljšanja, ističe Krikorian.

Nedostaci studije

Dok su prethodne studije pokazale metabolička poboljšanja nakon konzumiranja jagoda, nova studija nije otkrila metaboličke učinke. Znanstvenici tu razliku pripisuju nižoj dozi antocijanina korištenoj u njihovoj studiji.

Međutim, mala veličina uzorka, kratko trajanje studije i ograničena regulacija prehrane sudionika ograničavaju zaključke koji se mogu izvući iz ovog istraživanja.

U širem kontekstu, stručnjaci preporučuju održavanje raznolike i uravnotežene prehrane kao najučinkovitiji pristup za ispunjavanje prehrambenih potreba, uključujući voće poput jagoda, koje su bogate vitaminom C.

Izvor: Science Alert

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!