Žene s ovim poremećajem imaju prekomjeran strah od debljanja u trudnoći. Stoga se izlažu vrlo restriktivnim dijetama i ekstremnim tjelovježbama što za posljedicu ima pojavu pregoreksije.
Pregoreksija je pojava simptoma anoreksije kod žena u trudnoći. Trudnice koje pate od ovog poremećaja boje se dobivanja kilograma tijekom trudnoće pa posežu za striktnim dijetama, ali i napornim i učestalim tjelovježbama.
Znakovi pregoreksije
Ovo stanje uključuje neuredno konzumiranje obroka, ograničavanje unosa hrane, namjerno povraćanje, pretjerano vježbanje i slabo ili gotovo nikakvo dobivanje kilograma. Trudnice koje pate od pregoreksije najčešće rade kombinaciju navedenih stvari koji su očiti pokazatelji da žena pati od anoreksije u trudnoći.
Osim toga, trudnice će zbog toga izbjegavati posjete liječniku kako se ne bi otkrilo što rade, odnosno da se vrlo strogo drže restriktivnih i strogih pravila prehrane i tjelovježbe zbog straha od debljanja. Također, često će htjeti jesti same izolirane od drugih kako ne bi primijetili što rade, odnosno koliko (ne) jedu.
Valja naglasiti kako je dobivanje kilograma u trudnoći zdravi tijek cijelog procesa i da se kilogrami mogu skinuti i nakon poroda.
Stoga žene koje pate od pregoreksije mogu imati ozbiljne komplikacije u trudnoći.
Simptomi pregoreksije
Simptomi pregoreksije mogu biti opasni. Kod trudnice koja pati od anoreksije u trudnoći mogu se pojaviti sljedeći:
– kronični umor
– vrtoglavica
– mentalna nejasnoća
– gastrointestinalne tegobe
– sram ili krivnja zbog debljanja
– osjećaj ‘odsječenosti’ od trudnoće
– opsjednutost ‘zdravom’ prehranom
Iako mogu imati najbolje namjere kada je u pitanju prehrana, kod trudnica to može izazvati puno veće i štetnije posljedice ne samo za majku, nego i za dijete.
Uz to, žene mogu biti pod velikim stresom ako se ne uspijevaju pridržavati strogog režima koji su si zadale, a to je pak druga strana štetnosti na organizam trudnice.
Posljedice pregoreksije
Žene koje pate od pregoreksije imaju mnoge zdravstvene probleme koji se odražavaju i na bebu.
Može dovesti do preranog poroda, ali i do preniske tjelesne mase djeteta pri rođenju.
Bez dovoljno hranjivih tvari i kalorija za prehranu koje je tijelu u trudnoći prijeko potrebno, postoji veći rizik od niske porođajne težine. To može rezultirati problemima koji uključuju poteškoće u dojenju, povećani rizik od bolesti i kašnjenja u razvoju.
Liječenje pregoreksije
Trudnice koje pate od pregoreksije mogu se liječiti tijekom trudnoće, ali prvi je korak da same sebi priznaju kako imaju problem.
U tom je procesu bitno da uz sebe imaju osobu od povjerenja i na koju će se moći osloniti tijekom liječenja.
Liječenje pregoreksije može uključivati kombinaciju terapija i praćenja stanja tijekom trudnoće, od ginekologa pa do psihoterapije. No, najbolja opcija bi bila odlazak kod liječnika koji je specijaliziran za liječenje poremećaja prehrane.
Zaključak
Pregoreksija pogađa trudnice koje se boje dobivanja kilograma u trudnoći. Takvo anoreksično stanje u trudnoći može imati ozbiljne posljedice na majku, ali i na dijete. Stoga je ključno ne ignorirati simptome pregoreksije i zatražiti pomoć na vrijeme.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!