Maksimalna učinkovitost cjepiva protiv gripe kod odraslih događa se ubrzo nakon cijepljenja, nakon čega slijedi prosječan pad od 8% do 9% svakog mjeseca i još brži pad među starijim odraslim osobama.
Čak i jednomjesečno ili dvomjesečno odgađanje cijepljenja protiv gripe moglo bi poboljšati učinkovitost cjepiva za 10 do 20%, navodi se u studiji, objavljenoj u Kliničkim infektivnim bolestima.
Epidemiologinja i autorica studije Jill Ferdinands navodi da rezultati ove studije nisu iznenađujući jer su još 1943. godine primijetili da antitijela na gripu opadaju za otprilike jednu trećinu kroz četiri do pet mjeseci nakon cijepljenja.
Preporučuje se godišnje cijepljenje protiv gripe, ali kada je najbolji trenutak za cijepljenje može biti teško utvrditi, objašnjava Ferdinands. Ističe da bi liječnici trebali slijediti aktualne smjernice prema kojima bi se u idealnom slučaju ljudi trebali cijepiti protiv gripe do kraja listopada.
U studiji je 34% osoba cijepljeno do kraja rujna, 77% do kraja listopada, 92% do kraja studenog i 97% do kraja prosinca. Djelotvornost cjepiva padala je u prosjeku za 7,5%-8,5% tijekom 30 dana nakon cijepljenja, ovisno o tipu influence. Taj pad je bio i veći kod starijih – 10,8% tijekom 30 dana nakon cijepljenja.
Rezultati studije navode da bi odgađanje cijepljenja protiv gripe za mjesec ili dva moglo povećati učinkovitost cjepiva za 10 do 20%, prenosi WebMD.
“Vrijeme je da vidimo imaju li dvije doze cjepiva protiv gripe smisla, možda u razmaku od 3 ili 4 mjeseca”, liječnik kaže Harish Moorjani.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!