Kako da znate da li je bazen u kojem se kupate čist? Jedna od pet osoba priznaje da vrši malu nuždu u vodi…

Zdravlje 01. jul 202409:33 0 komentara
Shutterstock

Sve je češća pojava da se ljudi nakon upotrebe javnih bazena žale na različite zdravstvene probleme. Tokom vikenda u Doboju je više osoba zatražilo ljekarsku pomoć nakon što su se kupali u jednom od javnih bazena. Policija i inspekcija utvrđuju razloge zbog kojih je došlo do zdravstvenih problema kupača. U ovom tekstu daćemo vam nekoliko savjeta kako da prepoznate da je voda u bazenu koji koristite čista.

Za početak, jedno istraživanje u Americi dalo je pomalo šokantne detalje, jedna od pet ispitanih osoba priznala je da vrši malu nuždu u bazenima. Takvu pojavu neki od modernije opremljenih bazena spriječavaju bojama koje označe plivače koji mokre u vodi. U BiH ipak ta je pojava vrlo rijetka.

Dok mnogi bazeni koriste brojne hemikalije kako bi vodu održavali čistom, studija Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazala je da samo 20 posto javnih bazena nije opasno po zdravlje i sigurnost. Preostalih 80 posto? Ako nisu kontaminirani milionima bakterija, vjerovatno sadrže višak hlora, što također ima štetne posljedice po vaše zdravlje.

BISTRA I ČISTA VODA

Zagledajte se u vodu i golim okom probajte ocijeniti čistoću vode, ako je bistra, ako lako vidite dno to je dobar znak ali naravno ne zači da u vodi nema bakterija. Važno je da u vodi nema drugih boja i masnoće. Ako ih primjetite preskočite kupanje.  Znamo da ovaj savjet možda izlgeda pomalo banalan ali sjetite se koliko ste puta skočili u vodu, a da je ne pgoledate. 

Ljigave stvari nemaju mjesta u bazenu

Zaronite ruke u vodu ili dodirnite zidove bazena. Ako su na dodir ljigavi ili masni, to znači da hlor izliven u bazen zapravo ne djeluje – to je dovoljan razlog da znate da su u takvom bazenu milioni bakterija. Naravno, preskočite kupanje.

Kupanje u bazenu – ilustracija- N1

Rade li filteri u bazenu?

Filter za bazen je u osnovi srce cirkulacijskog sistema bazena. Prljavština iz vode se filtrira kroz ulaznu cijev bazena, a njena svrha je da uhvati sitnu prljavštinu i krhotine koje plutaju u bazenu. Ako nema jake struje vode koja udara u vaše tijelo kada stojite ispred cirkulirajućih mlaznica, onda filteri ne rade, ostavljajući bazen u stagnaciji gdje se klice i bakterije mnogo lakše razvijaju.

Nema jakih mirisa u okolini bazena

Vjerovatno mislite da je jak miris u bazenima uzrokovan prekomjernim sadržajem hlora ali nije. Taj jak miris je hloramin – razvodnjeni hlor koji je manje efikasan i proizvodi taj miris kada reaguje na znoj, urin, kosu ili kožu. Hloramini takođe mogu iritirati kožu, oči i respiratorni trakt.

Uzroci prljavog bazena i opasnosti po zdravlje

Hlor je efikasno sredstvo za čišćenje jer može ubiti većinu mikroorganizama za manje od jedne minute ako su nivoi hlora dovoljno visoki, ali ne mogu sve klice koje izazivaju bolesti odmah ubiti hlorom. Najčešći zdravstveni problem je tzv. infekcija kriptosporidijama koji su primarni uzrok dijareje, te klice mogu izdržati sedam dana u dodiru sa hlorom.

Višak hlora može uzrokovati poteškoće u disanju i može opeći osjetljivu kožu, posebno kod djece. Kada se hlor susretne sa ljudskim znojem i urinom, nastaje hloramin , koji nije prisutan samo u vodi bazena, već se i nakuplja u vazduhu ako nema odgovarajuće ventilacije u bazenu.

Ne kažemo vam da se nužno suzdržite od kupanja u javnim bazenima, najbolje je odabrati bazen koji zadovoljava sigurnosne standarde i pridržava se strogih smjernica. Iako nam služi kao jedna od omiljenih rekreativnih aktivnosti, poduzimanje mjera opreza jednako je važno kao i uživanje u plivanju.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!