Alergija na hranu zapravo je abnormalna i iznenadna reakcija tijela na određenu namirnicu koju je dijete konzumiralo. Kako objašnjavaju pedijatri, važno je znati da se alergija na hranu razlikuje od intolerancije, iako neki od simptoma mogu biti vrlo slični.
Naime, alergija na hranu uzrokuje pojačani odgovor imunog sistema, uzrokujući neobične simptome kod djeteta koji variraju od vrlo neugodnih do onih potencijalno opasnih po život. S druge strane, intolerancija na hranu ne utiče na imuni sistem djeteta pa samim tim nema toliko opasne nuspojave.
Ali, kako uopšte prepoznati da je dijete alergično na određenu hranu? Znakovi koji ukazuju na alergiju prvenstveno uključuju pojavu koprivnjače na koži, osip, probleme s disanjem, svrbež, crvenilo, bolove u trbuhu, povraćanje ili proliv, donosi Johns Hopkins Medicine.
Isto tako, postoje i određene namirnice koje najčešće uzrokuju alergiju na hranu. Kako objašnjavaju ljekari, otprilike 90 posto svih alergija na hranu uzrokovano je konzumiranjem sljedećih sedam namirnica:
– mlijeko
– jaja
– pšenica
– soja
– orašasti plodovi
– riba
– školjke
Jaja, mlijeko i kikiriki najčešći su uzroci alergija na hranu kod djece, a prate ih pšenica, soja, te orašasti plodovi. Isto tako, pedijatri kažu kako orašasti plodovi, riba i školjke obično uzrokuju najteže reakcije. Gotovo pet posto djece mlađe od pet godina ima neku vrstu alergije na hranu.
Od 1997. do 2007. godine prevalencija prijavljenih alergija na hranu porasla je za nevjerovatnih 18 posto među djecom mlađom od 18 godina. Iako većina djece “preraste” svoje alergije koje se nikada ne vrate, alergija na orašaste plodove, ribu i školjke u većini slučajeva zna biti doživotna.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!