Novija nauka kaže da prehrana igra najznačajniju ulogu u održavanju jakog imunološkog sistema. Posebno kada je sezona virusa visoka, liječnici imunolozi preporučuju ove namirnice za jačanje imuniteta.
Bijeli luk
Bijeli luk se vijekovima koristi za jačanje imunološkog sustava i zaštitu od niza zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca i Alzheimerovu bolest. Spojevi sumpora koje bijeli luk sadrži najjači su kad su sirovi, budući da toplina deaktivira enzime sumpora, prenosi TheHealthy.
Citrusno voće
Dok su istraživanja opovrgla tvrdnje da će vitamin C u potpunosti spriječiti prehladu i gripu, studije sugeriraju da vam može pomoći da se brže oporavite i ublažite simptome.
Paprika
Paprike sadrže više vitamina C nego agrumi (gotovo dvostruko više od dnevne preporučene količine, prema US Food & Drug Administration). Crvena paprika ima više nutritivne vrijednosti nego zelena, žuta i narančasta paprika, iako se sve one smatraju dobrim izborom za zdravu prehranu.
Brokula
Bez obzira volite li je ili mrzite, brokula je pravi superheroj kada je u pitanju jačanje vašeg imunološkog sistema. Često predlažemo brokulu zbog njezinih svojstava u borbi protiv raka, ali ona i jača imunitet zahvaljujući visokom udjelu sumpornih spojeva zvanih glukozinolati. Jedna šalica kuhane brokule ima 74 miligrama vitamina C, što je gotovo kao naranča.
Špinat
Špinat je prepun vitamina, uključujući vitamin C i antioksidanse, što ga čini elektranom za jačanje imuniteta. Također je bogat željezom, sa šest miligrama u jednoj šalici, prema National Library of Medicine. Željezo je neophodno za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava.
Badem je jedan od najzdravijih orašastih plodova koje možete jesti. Bademi su puni vitamina i minerala, uključujući vitamin E, koji je vitalan za imunološki sistem.
Čaj
Ispijanje skuhanog čaja jedan je od najstarijih i najsigurnijih načina da svom tijelu date alate potrebne za izgradnju snažnog imunološkog sistema. Svaka vrsta čaja – zeleni, crni, bijeli – dolazi s vlastitim popisom zdravstvenih prednosti. Tamniji čajevi poput crnog i zelenog čaja bogati su antioksidansima koji mogu pomoći u uklanjanju slobodnih radikala u našem tijelu. Slobodni radikali mogu uzrokovati ranu smrt stanica i također promijeniti funkcioniranje stanica, stoga je održavanje dobre zalihe antioksidansa uvijek dobra ideja.
Pileća juha
To nije mit – pileća juha je odlična za imunitet, pogotovo ako sadrži obilne količine piletine. Pojačanje proteina osigurat će vam građevne blokove potrebne za održavanje vašeg imunološkog sustava u formi, a juha dodaje poticaj hidrataciji. Pileća juha i druge juhe na bazi povrća bogate su vitaminima A i C, magnezijem, fosforom i antioksidansima.
Bazga
Ako vas muči prehlada ili gripa ili se jednostavno nadate prevenciji bolesti, posegnite za ekstraktom bazge. Istraživanje objavljeno u Journal of Function Foods pokazalo je da bazga može umanjiti simptome gripe. Prepun antioksidansa i antivirusnih svojstava, može utjecati na znakove gripe ako se uzme u prva 24 sata od početka. Bazga se može uzimati kao sirup, tinktura ili pastila, a stoljećima se koristi za liječenje bolesti i rana.
Jogurt
Jogurt smatrajte prijateljem imunološkog sistema. Njegove prednosti dolaze uglavnom od probiotika (prijateljskih bakterija za koje je utvrđeno da poboljšavaju zdravlje crijeva) koji mogu poboljšati imunološko zdravlje, prema istraživanju objavljenom u časopisu Annals of Nutrition and Metabolism. Zdravlje crijeva ključ je zdravog imunološkog sustava. Probiotici su iznimno važni za zdravlje crijeva.
Slatki krompir
Njihov slatki okus mogao bi vas uvjeriti da nisu baš toliko zdravi, ali slatki krompir nudi mnogo dobrobiti za imunološki sistem. Zbog svoje bogate boje, slatki krompir je bogat vitaminom A i beta karotenom, dvama moćnim antioksidansima. Batat se može peći ili pržiti, a daje izvrstan okus salatama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!