Kozmetičaka otkrila dvije tajne za njegu kože

Zdravlje 16. jan 202211:30 1 komentar
J.M. Guyon - Copyright 2011 / CandyBox / Profimedia

Koža i lice su CV života sa naglaskom na životnoj školi i načinu života. Svaki osmjeh, suza, tuga, bol, radost, veselje, porok, hrana itd ostavlja svoj pečat. Bubuljice ili akne su prvo što nastupa, zatim ožiljci ako se stručno i adekvatno ne pristupi tom pečatu, i zadnje što CV bilježi su bore.

Često dekorisanje lica ne briše tragove života, samo dekodira. Mnogi mitovi su napisani i izrečeni kao statusni simboli ovih “iritirajućih” pojava, međutim suština je da su tu i da umjesto riječi pričaju. Kako sve dolazi iznutra tako i njihova pojava.

Profesorica kozmetičarka Aida Rebac nam je otkrila dvije tajne za njegu kože: “U jutarnjoj rutini koristiti C vitamin dok u noćnoj A vitamin”.

Rutina čišćenja lica

“Jednom ili dva puta trebalo bi se čistiti lice. Dva puta za normalnu kožu iako samo noćno umivanje može doprinjeti narušenoj barijeri kože. Na to mislimo da preskakanje jutarnjeg umivanja može da obnovi prirodno stanje kože, ali samo u slučajevima ako se u prethodnoj noćnoj rutini nisu koristile aktivne supstance.

Jutro: umivalica, hidratantni tonik, serum, krema sa SPF.

Noć: dvokomponentno čišćenje lica (uljani čistač i gel za umivanje), aktivni serumi, noćna krema.,” pojašnjava Rebac, te navodi pravilan način nanošenja kreme:

“Nanosimo kremu veličine zrna graška na obraze gdje su pore najuže, zatim razmazujemo ka T-zoni gdje se najveća količina kreme neće zadržati obzirom da su tu pore najšire”

Kako izabrati adekvatnu kremu za lice?

“Sa stručnim licem se posavjetovati o trenutnom stanju kože. Pratiti signale (perutanje, crvenilo, peckanje, masnoća, izbijanje akni, izbijanje pigmentacijskih fleka)”

Akne – šta Da a šta Ne

“Tu svako grješi sa proizvodima koji previše isušuju kožu, te dolazi do narušavanja kožne barijere. Odnosno kad je koža previše isušena na površini, tada žlijezde lojnice dobijaju signal za jačim lučenjem masnoće. Krajnje dolazi do disbalansa kože, ispod masna a na površini suha/napaćena. Ķućna njega, piling ,maska protiv začepljenih pora, hidratantna krema pomažu pri manje napadnutoj površini. U suprotnosti zahtjeva stručnu pomoć i nikako samostalno cjeđenje radi opasnosti u širenju bakterija, upale kao i post-upalnih fleka.”

Obzirom da je koža organ treba njegu te unutarnje nedostatke pokazuje preko izgleda. Naglo opuštanje kože,koje je posljedica nedostatka kolagena i elastina se primjeti tek u momentu kad prve bore kažu “dobro jutro”.

“Prirodan način u borbi protiv bora je zdrava ishrana,svakodnevna tjelesna aktivnost i smanjenje stresa.
Sa svim navedenim normalizujemo razinu hormona koja u suštini najviše djeluje na stvaranje bora ” pojašnjava Rebac.

Domaća maska

Hrana mnogo utiče na zdravlje kože, pa tako se neke namirnice pored konzumiranja predlažu i za vanjsko nanošenje poput maske za lice:

“1/2 kasike meda, 1 kasika limonovog soka i 1 jaje. Odlična su kombinacija za prirodnu masku za sve tipove kože, posebno za masnu a sam med (manuka) se može stavljati za sve tipove kože.”

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare