Eksperimentalni oralni lijek kompanije Merck & Co Inc protiv COVID-19, molnupiravir, za oko 50 posto smanjuje šanse od hospitalizacije ili smrti kod pacijenata koji su skloni težoj zarazi, prema privremenim rezultatima kliničkih testiranja koja su objavljena u petak.
Merck i partner Ridgeback Biotherapeutics planiraju od SAD-a tražiti hitno odobrenje lijeka, a poslije i regulatornim agencijama diljem svijeta.
“Ovo će promijeniti način borbe s COVID-19”, rekao je Robert Davis, izvršni direktor Mercka.
Ako se odobri, molnupiravir, koji djeluje tako da unosi grešku u genetski kod virusa, bio bi prvi oralni antivirusni lijek protiv COVID-19.
Rivali među kojima su Pfizer i švicarska farmaceutska kompanija Roche utrkuju se u razvoju antivirusne tablete. Dosad su samo kokteli s antitijelima, koji se daju intravenozno, odobreni za liječenje nehospitaliziranih zaraženih pacijenata.
Covid dosad diljem svijeta usmrtio gotovo 5 milijuna ljudi
Znanstvenici su pozdravili potencijalni novi lijek za sprječavanje težih oblika covida-19, koji je dosad diljem svijeta usmrtio gotovo pet milijuna ljudi.
“Dostupnost učinkovitog oralnog antivirusnog lijeka bez nuspojava bit će osobito korisna kao dodatak cijepljenju i smanjenju hospitalizacija”, rekla je Penny Ward, profesorica farmaceutske medicine na londonskom King’s Collegeu.
Merck očekuje da će do kraja 2021. proizvesti deset milijuna pakiranja lijeka i da će više doza biti dostupno sljedeće godine.
Tvrtka ima ugovor s američkom vladom za 1.7 milijuna kutija molnupiravira po cijeni od 700 dolara po kutiji.
U Mercku nisu mogli procijeniti koliko će američkoj Agenciji za hranu i lijekove biti potrebno da procijeni lijek.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!