Prosječna osoba dobije dvije do četiri prehlade godišnje, a na koje se lijekove možemo osloniti da nam pomognu da se brzo osjećamo bolje? I djeluje li ijedan od onih virusnih lijekova za prehladu koje smo pronašli na internetu?
Na ova pitanja odgovorila je dr. Natasha Bhuyan, porodična doktorica i medicinska direktorica klinike OneMedical, koja pruža i online usluge.
“Pacijenti me stalno pitaju o [neobičnim] lijekovima za prehladu jer žele brzo ozdraviti”, kazala je dr. Bhuyan. “Jedna od stvari koje sam nedavno čula su dijelovi bijelog luka u nosu. Mislim da je ta ideja da bijeli luk djeluje kao dekongestiv. Zapravo, komadi bijelog luka u nosu mogu biti jako opasni i mogu stvarno iritirati vaše nosne prolaze”.
Drugi neuobičajeni lijekovi s kojima se susrela uključuju neočekivani odjevni predmet.
“Ostale stvari o kojima sam čula uvijek su bile vezane uz čarape”, otkrila je. “Jedan lijek bio je otići u krevet u mokrim čarapama. Drugi je staviti narezani krompir u čarape i otići u krevet. Tu se radi o vjerovanju da će krompir povući virus prehlade u vaša stopala i iz vašeg tijela”.
Uprkos tome koliko su ti takozvani “tretmani” popularni, nema dokaza da bilo koji od njih djeluje.
“Nekima od ovih ‘lijekova’, u najboljem slučaju, smijete im se, ali u najgorem slučaju, stvarno mogu biti opasni za ljude”, upozorila je.
Dakle, kako možemo sigurno pronaći olakšanje ako nas je pogodila gadna prehlada?
“Studije o vitaminu C prilično su mješovite”, pojašnjava Bhuyan. “Otkrili su da ako redovito uzimate vitamin C, možda ćete moći skratiti trajanje prehlade za pola dana. Znači li to da bi svi trebali početi uzimati dodatak vitamina C? Ne baš, jer su čak i unutar tih studija otkrili da postoje razlike u optimalnoj dozi. Posezanje za vitaminom C na prvi znak prehlade vjerovatno neće pomoći. Redovito uzimanje vitamina C moglo bi pomoći u skraćivanju trajanja prehlade ako se prehladite, ali vidite da je to sadržano u puno ‘ako’, i možda neće biti vrijedno tog novca”.
Što je s uzimanjem cinka?
“Pokusi s cinkom nisu tako dobri, a razlog tome je taj što cink zapravo ima prilično užasan okus”, navodi Bhuyan. “Dakle, ako pokušavate napraviti test i davati grupi ljudi cink, a drugoj grupi placebo, placebo grupa zna da ima placebo jer ne možemo napraviti spoj koji ima tako grozan okus kao cink”.
Cink također dolazi s puno nuspojava.
“Pacijenti mogu dobiti mučninu od uzimanja cinka na prazan želudac. Također mogu imati želučane tegobe. Sve te stvari ukazuju na to da cink dolazi s vlastitim rizicima”, naglasila je.
Međutim, to bi zapravo moglo pomoći skratiti prehladu, čak i samo za dan ili dva.
“Postoje ispitivanja koja pokazuju da ako uzmete cink na prvi znak kašlja ili prehlade ili osjećate grebanje u grlu, [uzimanje] 10 do 15 miligrama cinka može skratiti trajanje prehlade”, tvrdi Buyan.
Također, kazala je da ako želimo isprobati određeni lijek, uvijek je dobra ideja da prvo porazgovaramo sa svojim doktorom i, u konačnici, naše najbolje oružje da se osjećamo bolje kada smo prehlađeni su ona najjednostavnija — a možemo ih koristiti slobodno.
“Voda je korisna jer može pomoći u razbijanju sluzi. Održavanje hidratacije i davanje vode dobra je ideja. To ne znači nužno da će odvratiti ili spriječiti prehladu, ali kažem ljudima da su odmor i tekućina zaista ključni”, naglasila je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!