Od svih dodataka prehrani, najviše se kontroverzi vrti oko vitamina D. Puno se više priča o tome koliko ga se treba konzumirati, što ako ga se ne uzima dovoljno, ali rijetko se govori o tome što se događa kad se uzima previše vitamina D.
Prema referentnom unosu hrane (DRI), koji su ustanovili američki Institut za medicinu i Odbor za hranu i prehranu, preporučena dnevna doza (RDA) za vitamin D na je 15 mikrograma dnevno za odrasle mlađe od 70 godina i 20 mikrograma za odrasle starije od 70 godina.
Iako je postizanje toksičnih razina vitamina D u vašem sustavu prilično rijetko, DRI postavlja tolerantnu gornju razinu unosa (UL) od 100 mikrograma dnevno za ljude starije od 19 godina.
Za bolje razumijevanje, većina dodataka vitamina D na tržištu kreće se između 1.000 međunarodnih jedinica (IU) do 10.000 IU, što je jednako između 25 mikrograma i 250 mikrograma po dodatku.
Ovo su glavne nuspojave konzumiranja previše vitamina D:
1. Možete razviti hiperkalcemiju
Vitamin D je vitamin topiv u mastima koji pomaže apsorpciji kalcija u vašem tijelu. Stoga mnogi ljudi kažu da je vitamin D važno konzumirati kad ste stariji s obzirom da je kalcij mineral koji jača vaše kosti. Međutim, ako pretjerano konzumirate kalcij (DRI kaže da između 2000 i 2500 miligrama UL dnevno, ovisno o vašoj dobi), vaše tijelo može biti u opasnosti od razvoja hiperkalcemije.
2. Možda ćete osjećati mučninu
Mučnina i povraćanje simptomi su koji se javljaju uz uzimanje previše vitamina D i hiperkalcemiju.
3. Možda ćete se osjećati umorno
Uzimanje previše vitamina D može rezultirati osjećajem umora, koji je također povezan s hiperkalcemijom.
4. Možda ćete se osjećati razdražljivo
Razdražljivost je također čest simptom hiperkalcemije i uzimanja previše vitamina D. Ako je to nešto što redovito osjećate dok uzimate dodatak vitamina D, možda je vrijeme da počnete procjenjivati svoju potrošnju vitamina D i osigurati da ne pretjerujete, piše Eat This.
5. Postoji mogućnost razvoja bubrežnih kamenaca
Na kraju, jedna od najvećih nuspojava hiperkalcemije je razvoj bubrežnih kamenaca. Jedno istraživanje objavljeno u časopisu The New England Journal of Medicine otkrilo je da se, kad se u tijelo unese više kalcija (oko 2.100 miligrama dnevno) s umjerenim količinama vitamina D, rizik od razvoja bubrežnih kamenaca značajno povećava.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!