Iako se svi svakodnevno susrećemo s ispadanjem kose, može biti alarmantno kada nađete posebno debeo pramen kose u vašoj četki ili oko odvoda tuša. Kako ćemo znati kada je količina kose "normalna" i šta je tome uzrok?
Iako se to razlikuje od osobe do osobe, muškarci i žene općenito gube oko 50 do 100 vlasi dnevno.
Stručnjaci su objasnili uobičajene, ali iznenađujuće razloge zbog kojih možda gubite više kose nego inače – i šta možete učiniti u vezi s tim.
Ne uzimate dovoljno hranjivih tvari
Ako vam nedostaju hranjive tvari (uključujući željezo, cink, masne kiseline, vitamin D i neke vitamine B), kosa bi vam mogla ispadati više nego inače, smatra dr. Danilo C. Del Campo, certificirani dermatolog iz Chicaga.
“Ove hranjive tvari igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja folikula dlake i podržavanju ciklusa rasta kose”, objasnio je.
Davis je preporučio konzumaciju dva životinjska izvora proteina dnevno (kao što su jaja, riba, piletina ili mliječni proizvodi), jer oni sadrže sve esencijalne aminokiseline. Također je predložio multivitamin sa željezom. Ako imate ograničenja u prehrani ili sumnjate da možda imate nutritivne nedostatke, zakažite sastanak s nutricionistom da porazgovarate o tome šta jedete i šta biste možda trebali dodati.
Ne perete dovoljno kosu i vlasište
Ako ne perete kosu često, mogli biste primijetiti više kose u odvodu tuša kada je konačno operete. To bi moglo biti posljedica akutnog nakupljanja znoja, ulja, suhog šampona i drugih proizvoda za oblikovanje.
Održavanje zdravog vlasišta i čiste kose pomoći će napredovanju folikula dlake, uzrokujući manje iritacija na vlasištu i manje ispadanja, pojašnjavaju stručnajci.
Dakle, koliko često biste trebali prati kosu i vlasište? Za kosu afro teksture, preporučuje se pranje otprilike jednom sedmično. Za druge tipove i teksture kose, tri do četiri puta sedmično.
Godišnja doba se mijenjaju
Iako to ne doživljavaju svi, neki m osobama kosa opada više ovisno o godišnjem dobu. Studija objavljena u British Journal of Dermatology 1991. pokazala je da pojačano ispadanje kose može početi već u martu i nastaviti do septembra. “Više osoba svih tipova kose susreće se sa više opadanja tokom ljeta“, pojašnjava se.
Zašto se to događa? Naučnici nagađaju da više vitamina D zbog duljih dana i toplijeg vremena uzrokuje rast nove kose, što posljedično uzrokuje ispadanje stare kose. Promjena vremena također može donijeti promjenu u vašoj prehrani, a hranjive tvari koje unosite mogu utjecati na ispadanje kose.
Nedavno ste imali visoku temperaturu ili prebolovali tešku bolest
Visoka temperatura, operacija, teška bolest ili drugi fizički stresori mogu uzrokovati privremeno stanje koje se naziva telogeni efluvij. To uzrokuje brži prijelaz kose iz faze rasta u fazu mirovanja, pojašnjavaju stručnjaci.
“Nakon medicinske bolesti, tijelo se obično mora odmoriti i obnoviti. Tijelo preskače kosu kako bi pokušalo ispraviti nešto što je važnije za vaše stanje”, dodaju.
To može dovesti do povećanog lučenja nekoliko mjeseci nakon bolesti nakon što se tijelo oporavi. (To je razlog zašto su mnogi ljudi prijavili gubitak kose nakon što su preboljeli COVID-19.) Opadanje se obično popravi samo od sebe unutar šest mjeseci.
Proživljavate veliki stres.
Stres potiče prekomjernu aktivnost hormona kortizola, što može uzrokovati dodatno ispadanje kose. Poznato je da visoke razine kortizola utječu na “funkciju i cikličku regulaciju” folikula dlake, prema ovoj studiji. Ako doživite ispadanje kose, to će se obično dogoditi tri do šest mjeseci nakon ozbiljnog stresa.
Smanjenje stresa može pomoći. Jedite zdravu uravnoteženu prehranu, redovito vježbajte, dovoljno spavajte i pokušajte meditirati, raditi vježbe disanja ili istezanja.
Vaši se hormoni mijenjaju
Hormonske promjene i kod žena i kod muškaraca mogu dovesti do privremenog ili trajnog gubitka kose.
Nove mame često primjećuju opadanje kose oko tri mjeseca nakon poroda jer im razina estrogena pada. Kada se hormoni vrate u normalu, kosa obično ponovno izraste (oko šest do devet mjeseci nakon rođenja djeteta). Ženska kosa također može ispadati tokom menopauze jer se njihov estrogen i progesteron smanjuje. Kod muškaraca i žena, hormon koji se zove DHT može uzrokovati smanjenje folikula dlake, a kosa na kraju prestaje rasti u njima. Ova vrsta izbacivanja nastavlja se sve dok postoji hormonski podražaj.
Problemi sa štitnjačom također mogu poremetiti ciklus rasta kose. Bilo da imate hipotireozu (premalo hormona) ili hipertireozu (previše hormona), poznato je da oboje uzrokuju ispadanje kose. Nakon što se stanje štitnjače liječi, izbacivanje bi trebalo prestati za otprilike tri mjeseca.
Uzimate novi lijek
Neki lijekovi, kao što su lijekovi za hemoterapiju, antidepresivi i nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID), uzrokuju gubitak kose kao nuspojavu.
Ako vam kosa više ispada nakon što počnete uzimati novi lijek, razgovarajte sa svojim doktorom o alternativama, savjetuju stručnjaci.
Način na koji oblikujete kosu oštećuje je
Pretjerana upotreba vrućih pomagala i drugih metoda oblikovanja vaše kose mogla bi pridonijeti lomljenju i oštećenju folikula kose, uzrokujući privremeni ili čak trajni gubitak kose.
Općenito, savjetuje se da se upotreba vrućih pomagala ograniči na dva ili tri puta sedmično i da se koristi najniža temperatura koja učinkovito oblikuje kosu.
Što se stiliziranja tiče, “ako ćete skupiti kosu u rep, nemojte je učiniti toliko zalizanom i čvrstom da vršite pritisak na korijen“.
Kada trebate potražiti pomoć za prekomjerno opadanje kose?
Ako vam kosa ispada više nego inače iz neobjašnjivog razloga, dogovorite pregled kod trihologa ili dermatologa.
Važno je zapamtiti da se većina gubitka kose može liječiti. Pretjerano ispadanje kose može se popraviti samo od sebe ili određenom promjenom. Ali kada se to ne dogodi, sada su dostupne mnoge opcije za liječenje gubitka kose.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!