Postporođajna depresija najčešći uzrok samoubistva porodilja: “Hitno potrebno nastaviti skrining u domovima zdravlja RS”

Zdravlje 19. nov 202408:22 0 komentara
Shutterstock

Poznato je da je postporođajna depresija najčešća zdravstvena komplikacija kod žena u prvoj godini nakon poroda i od ovog poremećaja raspoloženja pati oko 20% majki. Alarmantno je da oko polovine ovih slučajeva ostane neprepoznato i neliječeno, što dovodi do ozbiljnih posljedica po zdravlje majki i njihove djece, upozoravaju iz Centra za edukaciju i promociju zdravog života Eko Eho.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, depresija je danas druga najčešća bolest u svijetu, a postporođajna depresija, kao njen oblik, ne utiče samo na mentalno zdravlje majke već i na psihološki, kognitivni, neurološki i motorički razvoj djeteta.

„U svijetu, kao uzrok smrtnosti porodilja na prvo mjesto dolazi samoubistvo kao posljedica postporođajne depresije. Nažalost, svjedoci smo da i u našem gradu i Republici sve češće čujemo za ovakve primjere što sve zajedno govori koliko je neophodno hitno reagovati u pravcu prevencije i rane detekcije kako bi se ovakvi slučajevi detektovali na vrijeme i spriječili u najvećoj mogućoj mjeri“, istakla je Jelena Mihić Salapura, koordinatorica projekta.

Svjesni ozbiljnosti ovog problema, Udruženje EKO EHO – Centar za edukaciju i promociju zdravog života je Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dostavilo hitnu inicijativu za nastavak provođenja obaveznog skrininga na postporođajnu depresiju u domovima zdravlja u Republici Srpskoj.

Redovnim provođenjem obaveznog sistematskog skrininga značajno se doprinosi ranom prepoznavanju i pravovremenom pružanju pomoći, čime se unapređuje kvalitet života porodica i smanjuje opterećenje zdravstvenog sistema. Imajući u vidu jednostavnost procedure skrininga na postporođajnu depresiju koja je do kraja 2023. godine rađena putem globalno prihvaćene metode, Edinburške skale na postporođajnu depresiju, koja je vrlo pouzdan, brz i efikasan metod sa niskom cijenom koštanja, u Udruženju smatramo da stroge birokratske procedure ne treba da stoje na putu provođenja skrininga.

„Ovom inicijativom želimo ukazati na hitnost nastavka provođenja skrininga, a takođe apelujemo i da se ažurira Akcioni plan za Program promocije mentalnog zdravlja građana za period od 2024-2026 u Republici Srpskoj, kao i postojeće Metodološko uputstvo za skrining na depresiju u perinatalnom periodu u skladu sa zaključcima i iskustvima iz prethodnog perioda provođenja skrininga.Pozivamo nadležne da hitno reaguju i prepoznaju značaj ovog pitanja za zdravlje majki, beba i porodica“, poručili su iz udruženja EKO EHO.

Kampanju „Zagovaranje uvođenja skrininga na postporođajnu depresiju u BiH“ realizuju u saradnji s partnerskim udruženjima Udruženje za edukaciju i razvoj „Dignitet“ Mostar, Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Bebe“ Trebinje i Udruženje aktivnih žena „Gender“ Brčko.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!