Problemi sa štitnom žlijezdom često se povezuju sa odraslima, a mnoge roditelje iznenadi saznanje da su problemi sa ovom ključnom žlijezdom najčešći endokrini poremećaj kod djece školskog uzrasta.
Kako piše „Kids Health“, procijenjuje se da skoro 37 od 1.000 djece ima neki problem povezan sa štitnom žlijezdom.
Svakoj ćeliji u tijelu potreban je hormon štitne žlijezde kako bi radila na svojim normalnim nivoima. Problemi sa ovom žlijezdom kod djece mogu da utiču na tijelo na mnogo različitih načina, u zavisnosti od vrste poremećaja štitne žlijezde koje dijete ima.
Hormoni štitne žlijezde imaju posebno važnu ulogu u podržavanju i regulisanju rasta, ali i mnogih drugih tjelesnih funkcija.
Koji su uobičajeni problemi sa štitnom žlijezdom kod djece?
Dva najčešća problema sa štitnom žlijezdom kod djece su hipotireoza i hipertireoza. Drugi, manje uobičajeni problemi sa ovom žlijezdom kod djece također uključuju karcinom štitne žlijezde i čvoriće na štitnoj žlijezdi.
Hipotireoza
Hipotireoza se javlja kada štitna žlijezda ne šalje dovoljno hormona u tijelo. Hormoni štitne žlezde regulišu mnoge tjelesne funkcije, uključujući tjelesni metabolizam. Kada nema dovoljno hormona, sistemi u tijelu mogu da počnu da usporavaju. Uobičajeni simptomi hipotireoze kod djece uključuju:
– zatvor
– suhu kožu
– umor
– osjećaj hladnoće
– gubitak kose
– neredovnu menstruaciju (kod djevojčica)
– loše pamćenje ili probleme sa koncentracijom
– usporen rast
– tromost
Hipotireoza može da bude urođena, što znači da se bebe rađaju s njom, međutim, ona može da bude i stečena, odnosno da se razvije u kasnom djetinjstvu ili u tinejdžerskim godinama, prenosi Index.hr.
Jedan od najčešćih uzroka smanjenog lučenja hormona štitne žlijezde je tireoiditis (Hašimoto sindrom), autoimuna bolest nazvana po ljekaru koji je otkrio ovo stanje. Bolest napada štitnu žlijezdu i oštećuje je. Hashimoto sindrom je veoma čest kod djevojčica, dok se kod dječaka rijeđe javlja.
Hipertireoza
Sa druge strane, hipertireoza se javlja kada je štitna žlijezda preaktivna i šalje previše hormona ove žlijezde u tijelo. To može da prouzrokuje „ubrzanje“ tijela, što prvenstveno znači povećanje tjelesnog metabolizma. Uobičajeni simptomi hipertireoze kod djece uključuju:
– dijareju
– probleme sa koncentracijom
– osjećaj vrućine
– ubrzani rast
– ogroman apetit
– neredovne menstrualne cikluse (kod djevojčica)
– razdražljivost
– slabost mišića
– drhtanje (obično ruku)
Najčešći uzrok hipertireoze je Gravesova bolest, autoimuna bolest koja prouzrokuje stvaranje antitijela koja „govore“ tijelu da proizvodi više hormona štitne žlijezde nego što je potrebno. Ostali uzroci hipertireoze takođe uključuju upalu i čvoriće u štitnoj žlijezdi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!