Oko 85% žena pati od bolne nadutosti, grčeva i bolova u stomaku tokom menstrualnog ciklusa, a kod nekih ti problemi mogu trajati godinama.
Postoje promjene u ponašanju koje djevojke i mlade žene mogu napraviti kako bi smanjile bol, pokazala je nova analiza studija, prenosi CNN.
“Izmjena ishrane mogla bi biti relativno jednostavno rješenje koje bi im moglo pružiti značajno olakšanje. Utvrdila sam da dijeta bogata zapaljivim namirnicama kao što su meso životinjskog porijekla, ulje, šećeri, soli i kafa doprinose povećanom riziku od bolova tokom menstruacije kod žena“, saopštila je Sannoh, koja je sprovela istraživanje na Univerzitetu Rutgers Robert Wood Johnson.
Monica Christmas, profesorica akušerstva i ginekologije na Univerzitetu u Čikagu, je izjavila da praktikovanje antiinflamatorne dijete (konzumacija voća, povrća, maslinovog ulja/mediteranske ishrane) može smanjiti menstrualne grčeve.
Naučni dokazi su pokazali da su zdrava ishrana, dobar san i vježbanje efikasne mjere za smanjenje trajanja i jačine grčeva, navela je Christmas.
Napomenula je da je važno da žene posjete ljekara: “Uvjerite se da ne postoji neko drugo zdravstveno stanje koje bi također moglo doprinijeti simptomima.”
Dok se vaše tijelo priprema za menstrualni ciklus, ćelije endometrijuma koje su izgradile sluznicu u materici da dočekaju oplođeno jaje počinju da se razgrađuju.
Dok to rade, te stanice oslobađaju velike količine masnih kiselina koje se nazivaju prostaglandini kako bi se sloj maternice skupio i izbacilo neiskorišteno tkivo. Tijelo također prirodno oslobađa prostaglandine tokom porođaja kako bi otvorio cerviks.
Šta uzrokuje bol?
Prostaglandini djeluju poput hormona, uzrokujući sužavanje krvnih sudova i glatkih mišića, što rezultira grčevima i bolovima. Istraživači su otkrili da su nivoi prostaglandina viši, a kontrakcije materice jače i češće kod žena s menstrualnim bolovima nego kod žena koje imaju malo ili nimalo bolova, prema Američkom udruženju porodičnih ljekara.
Studije su pokazale da konzumiranje hrane koja izaziva upale samo povećava nelagodu.
Visoko obrađena hrana sa visokim sadržajem šećera i masna hrana su česti krivci: studija iz 2018. godine je pokazala da su studentice koji su jele više “fast food” hrane imale više bolova tokom menstruacije.
Još jedno istraživanje španskih studenata iz 2018. godine pokazalo je da žene koje piju kolu i jedu meso imaju veću vjerovatnoću da pate od bolova tokom ciklusa od žena koje su jele više povrća i voća.
Nadalje, studija iz 2020. godine pokazala je da žene koje su jele manje od dvije porcije voća dnevno imaju veću vjerovatnoću da pate od bolova tokom menstrualnog ciklusa.
Dio problema je neravnoteža između omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u namirnicama kao što su losos, tunjevina, sardine, ostrige, orasi, chia i lanene sjemenke, djeluju protuupalno.
Studije su ih povezale sa smanjenjem rizika od mnogih hroničnih bolesti izazvanih upalom.
Omega-6 masne kiseline održavaju kožu, kosu i kosti zdravim i pomažu u regulaciji metabolizma, pored svoje uloge u reproduktivnom sistemu. Međutim, previše ovih masnih kiselina može uzrokovati upalu kada ih tijelo na kraju razgradi u arahidonsku kiselinu, koja snižava tjelesni prag boli.
„Iz svog istraživanja otkrio sam da ljudi s dijetom bogatom omega-6 masnim kiselinama, posebno onima dobivenim od proizvoda životinjskog porijekla, imaju veće prisustvo arahidonske kiseline u tijelu, što povećava količinu proupalnih prostaglandina koji pomoći da se materica skupi”, izajvila Sannoh.
“Kada imate dijetu koja balansira omega-3 i omega-6 masne kiseline, a smanjite količinu upalne hrane koju unosite, to će smanjiti bolno menstrualno iskustvo”, dodala je.
Dvije odvojene studije iz 2011. i 2012. otkrile su da su žene koje su uzimale suplemente omega-3 masnih kiselina smanjile intenzitet menstrualne nelagode dovoljno da smanje upotrebu ibuprofena za ublažavanje bolova, a studija iz 1996. godine otkrila je vrlo značajnu vezu između omega-3 masnih kiselina i blažih menstrualnih simptoma kod tinejdžerki.
Druga rješenja
Promjena prehrane nije jedini način za borbu protiv menstrualnih bolova. Nesteroidni protuupalni lijekovi smanjuju proizvodnju prostaglandina, zbog čega su glavni oslonac u liječenju grčeva, navela je Christmas.
Međutim, ovi lijekovi protiv bolova također imaju nuspojave. Prema pregledu dokaza Cochrane biblioteke iz 2015. godine, povezani su s nadimanjem, proljevom, vrtoglavicom, lošom probavom, glavoboljom, žgaravicom, visokim krvnim pritiskom, mučninom, povraćanjem i u rijetkim slučajevima, povišenim enzimima jetre.
Određene oralne kontracepcijske pilule također smanjuju proizvodnju prostaglandina u sluznici materice, što onda smanjuje i protok krvi i grčeve.
Ali ako niste zainteresovani za korištenje ovih metoda — ili želite dodatno olakšanje — pokušajte s protuupalnom dijetom.
Sannoh je svoje istraživanje provela u praksi tako što je smanjila unos crvenog mesa i druge upalne hrane poput šećera i kafe, a za CNN je rekla da je to smanjilo njenu menstrualnu bol.
Postoji dodatna prednost usvajanja protuupalnog načina života: “Ove dijete su također povezane s manjim visokim krvnim pritiskom, manje kardiovaskularnih bolesti, manje dijabetesa, manje problema s artritisom, smanjenim morbiditetom i smrtnošću, posebno nakon menopauze”, izjavila je Sannoh.
“Dakle, ako možete natjerati ljude koji su mladi da jedu bolje, vježbaju i žive zdravijim načinom života, oni će biti sve bolji kako stare”, dodala je za kraj.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!