Razvijene zemlje ubrzavaju distribuciju booster doze protiv Covida

Zdravlje 10. nov 202115:54 1 komentar
JACK GUEZ / AFP

Razvijene zemlje širom svijeta proširuju program vakcinacije protiv Covida trećom dozom, dok raste zabrinutost da je imunitet stečen putem prve dvije na izmaku, zbog naglog porasta broja novih slučajeva i dolaska zime.

U Sjedinjenim Američkim Državama, kompanija Pfizer/BioNTech zahtijeva hitno odobrenje od Uprave za hranu i lijekove, kako bi se treća doza distribuirala svim osobama u dobi iznad 18 godina. Proizovđači lijekova su kazali u utorak kako je treća faza ispitivanja u kojoj je sudjelovalo 10 hiljada sudionika pokazala “zapanjujuće” rezultate u korist treće doze. Tzv. ‘booster’ doza je pokazala efikasnost od 95 posto protiv simptomatskog Covida, u usporedbi sa prve dvije doze, dodali su iz kompanije.

Treća doza je već dostupna u SAD za osobe iznad 65 godina starosti, te prosvjetnim i zdravstvenim radnicima, kao i pretilim osobama, pacijentima koji pate od depresije ili imaju neku drugu kroničnu bolest, što čini najmanje 89 posto već vakcinisane populacije.

Europski lideri također prioritiziraju ‘booster’ dozu budući da kontinent bilježi zabrinjavajući porast u broju novih slučajeva.Europa je ponovno označena kao epicentar pandemije, a Svjetska zdravstvena organiizacija (SZO) je u četvrtak saopštila kako je Europa zabilježila skok od preko 50 posto slučajeva Covida u posljednjih mjesec dana.

U Francuskoj je preko 150,000 stanovnika već zakazalo termin za treću dozu vakcine, nakon što je predsjednik Emmanuel Macron najavio kako će treća doza biti obavezna za ponovnu verifikaciju tzv. COVID pasoša.

Zdravstveni radnici u Njemačkoj su ppoput SAD proširili program vakcinacije trećom dozom, što je uslijedilo nakon zabrinjavajućeg porasta dnevnih slučajeva. Ova zemlja je u ponedjeljak zabilježila rekordnu sedmodnevnu incidencu, najveću od početka pandemije.

U međuvremenu, najsiromašnije zemlje na svijetu se i dalje bore sa neravnomjernom vakcinacijom, a jaz koji ih dijeli između razvijenih zemalja samo se produbljuje sve većom upotrebom ‘booster’ doze.

Za usporedbu, 74 posto populacije u Velikoj Britaniji je primilo prvu dozu, 67 posto dvije doze, a 15 posto je dobilo booster dozu vakcine protiv korona virusa. Međutim, samo devet posto stanovnika prosječno u afričkim zemljama je primilo prvu dozu, prema podacima Our World in Data web stranice. Tek 6.29 posto stanovnika u Africi je poptuno vakcinisano.

SZO upozorava kako će nejednakost u distribuciji vakcine produljiti trajanje pandemije, moguće čak duboko u 2022. godinu.

Koju booster dozu uzeti?

Studije su pokazale kako je u redu kombinirati različite proizvođače ali i uzeti treću dozu proizvođača koja se podudara s prethodne dvije. Bilo kakva dodatna doza donijet će imunološku zaštitu visokog nivoa.

Neki od najnovijih podataka upućuju na to da bi pojačavanje s drugačijoom vrstom vakcine od početne serije moglo dati jači odgovor – ali radi se samo o preliminarnim podacima.
Ipak, neke osobe bi možda mogle uzeti drugu vrstu vakcine od prvobitnih. Naprimjer, mlađi muškarci koji su prvo dobili Moderninu vakcinu mogli bi za booster dozu uzeti Johnson&JOhnson, jer su mRNA cjepiva kao što su Pfizer i Moderna povezani s blagim rizikom od miokarditisa, dok Johnson&Johnson nije. Muškarci ispod 40 godina imaju veći rizik od miokarditisa.

Žene mlađe od 50 godina bi mogle uzeti mRNA cjepivo kao dopunsku dozu, jer je Johnson&Johnson povezan s nešto većim rizikom od rijetkog stanja zgrušavanja krvi, koje će vjerovatno prije utjecati na mlađe žene.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare