Virusni meningitis potvrđen je kod četvero mališana u Kotor Varoši, a roditelji su panično prestali slati djecu u vrtiće kada se čuli da je bolest potvrđena. Na samu riječ meningitis mnogi roditelji reagiraju panično, no, kako kažu stručnjaci taj tip meningitisa uglavnom ne bi trebao izazivati veće komplikacije.
Ko i kada oboljeva od virusnog meningitisa?
Najčečšće oboljevaju djeca do pete godine života. Oboljevaju najčešće feko-oralnim putem. Što se tiče perioda u kome djeca najčešće oboljevaju to je ljeto i rana jesen. Više od 90% virusnih meningitisa uzrokovano je upravo enterovirusima.
Enterovirusi se šire (prenose) na različite načine:
- Fekalno-oralnim putem, gutanje hrane ili vode kontaminirane stolicom enterovirusom zaražene osobe.
- Dodirivanje rukama kontaminirane površine (pljuvačkom zaražene osobe ili kapljicama koje se izbacuju kada zaražena osoba kiše ili kašlje) enterovirusom i zatim dodirivanjem usta.
- Udisanjem enterovirusom kontaminiranih kapljica u vazduhu
Virusni Meningitis simptomi
Virus u organizam ulazi preko sluznice disajnog ili probavnog sistema, gdje se prvo umnožava u limfnom tkivu, da bi zatim prešao u krv. Kad se to desi prvo se javljaju nespecifični simptomi poput povišene temperature, malaksalosti, opšteg lošeg osjećanja, bola u grlu koji traju oko 3 dana da bi zatim virus putem krvi dospio u moždane opne (moždanice) gdje izaziva upalu. Tada se javljaju tipični simptomi meningitisa: izrazita glavobolja, mučnina, povraćanje, ukočenost vrata, osjetljivost na svjetlost, bolovi u mišićima. Kod težih slučajeva može doći do poremećaja svjesti, dok mala djeca imaju nespecifične simptome poput razdražljivosti, plačljivosti, povraćanja, odbijanja hrane, povišene temperature, grčeva…
Nema preteranog razloga za paniku
Međutim, uglavnom nema preteranog razloga za paniku. Virusni meningitis je bolest obično blagog toka i kratkog trajanja, a teški oblici i smrt pacijenata su rijetka pojava. Potrebna je hospitalizacija, ali samo radi nadzora nad oboljelim i potvrde dijagnoze koja se postavlja na temelju kliničke slike i nalaza. Većina pacijenata se u potpunosti oporavi otprilike nakon 7 dana.
Enterovirusne infekcije spriječavaju se prvenstveno dobrim higijenskim navikama (poput čestog i temeljitog pranja ruku, posebno nakon promjene pelena ukoliko imate bebu).
Virusni meningitis ne treba vezivati isključivo za ljeto, ali se tada najčešće javlja.
Zaključak je da je virusni meningitis mnogo blaža varijanta od one bakterijske (gnojgne) upale koja može završiti fatalnim ishodom po mališane.
╰┈➤Pročitajte još: Kod četvero djece u bh. gradiću potvrđen virusni meningitis, panika među roditeljima
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!