Studija otkriva večernju naviku koja povećava rizik od moždanog udara za 40 posto

Zdravlje 07. apr 202421:26 0 komentara
Anadolija

Provođenje vremena vani noću može biti vrijedan dio rutine, pružajući nam priliku za kretanje ili barem udisanje svježeg zraka.

Međutim, onečišćenje zraka moglo bi smanjiti zdravstvene dobrobiti ove navike. Prema novom istraživanju, zagađenje zraka i izloženost umjetnom svjetlu – dvije standardne značajke života u velikom gradu – mogu povećati rizik od moždanog udara.

U studiji koju su proveli Yonghao Wu, Peng Shen, Zongming Yang i kolege, sudjelovalo je više od 28.3000 odraslih osoba koje žive u Kini. Istraživači su koristili satelitske slike koje pokazuju svjetlosno zagađenje kako bi analizirali podatke o izloženosti sudionika vanjskom, umjetnom svjetlu noću. Pratili su sudionike šest godina, između 2015. i 2021.

Rezultati istraživanja objavljeni u ožujku ove godine sugeriraju da kontinuirano izlaganje snažnom umjetnom svjetlu može povećati rizik za razvoj stanja koja utječu na protok krvi u mozgu za 43 posto. Ta stanja uključuju začepljene arterije koje mogu blokirati dotok krvi i krvarenje u mozak te rezultirati moždanim udarom.

80 posto svijeta živi na svjetlosno zagađenom mjestu

Studija je objavila da izloženost umjetnom svjetlu može smanjiti san i povećati rizik od moždanog udara. Također, ljudi s najvećom izloženošću vanjskom umjetnom svjetlu u večernjim satima imali su 43 posto veće šanse za cerebrovaskularnu bolest od onih s najnižim razinama izloženosti.

Osim toga, istraživači su primijetili da kronična noćna izloženost jakom svjetlu može potisnuti prirodnu tjelesnu proizvodnju hormona melatonina, koji potiče san. Dakle, prekomjerno izlaganje svjetlu moglo bi narušiti san i tako povećati rizik od moždanog udara.

“Čimbenici okoliša, poput vanjskog svjetla noću ili umjetnog svjetla, igraju značajnu ulogu u našem svakodnevnom životu i dobrobiti. Kako se naša društva ubrzano moderniziraju, okolišni čimbenici – osobito oni koji su umjetno potaknuti – postaju sve prevladavajući i značajniji”, rekao je kardiolog dr. Mustali Dohadwala za Parade.

Doista, istraživači su primijetili da 80 posto svijeta živi na svjetlosno zagađenom mjestu.

Kardiolozi savjetuju prilagodbu svakodnevnih navika kako bi se smanjio rizik od moždanog udara
Nažalost, razni čimbenici mogu stati na put našoj mogućnosti da budemo unutra kada se upale umjetna svjetla, poput rada u trećoj smjeni i slično. Međutim, još uvijek možemo poduzeti korake kako bismo smanjili rizik od moždanog udara.

“Nosite zatamnjene naočale i šešire širokog oboda dok ste vani noću”, kaže dr. Dohadwala. Također predlaže nošenje pokrivala za lice, primjerice medicinske maske, kako bi se smanjila izloženost onečišćenju zraka u bilo koje doba dana.

Nadalje, kardiolog dr. Trent Orfanos savjetuje da svoje izlaganje svjetlu ograničimo na dan, ako je to moguće. “Prošećite ujutro ili za ručak, što će vam pomoći u tome. Zatim, navečer, posebno nakon što sunce zađe, ugasite svjetla unutra, što će pomoći vašem tijelu da se prilagodi zdravom snu”, pojasnio je.

Osim toga, računa se i ono što radimo kad smo unutra. “Izbjegavajte gledanje televizije ili mobitela ili računala neposredno prije spavanja”, navodi kardiolog dr. Bradley Serwer. Također predlaže korištenje zavjesa ili roleta koje potpuno zatamnjuju prozore kako bi se blokirala umjetna svjetlost koja ulazi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!