Ako vas bole koljena i znate da je u pitanju artritis, vjerovatno vam je rečeno i da bi trebalo da vježbate. Postavlja se pitanje koliko?
Nasumično ispitivanje u Skandinaviji pokazalo je da su vježbe slabijeg i jačeg inteziteta jednako korisne, s tim da su vježbe jačeg inteziteta u maloj prednosti, prenosi Reuters.
U četiri bolnice, u dvije zemlje, istraživači su upisali 189 pacijenata sa artritisom koljena koji izaziva bol i funkcionalna ograničenja.
Polovini je dodijeljeno da radi 11 vježbi pod nadzorom u trajanju od 70 do 90 minuta tri puta nedjeljno tokom 12 nedjelja. Druga polovina je radila pet vežbi u trajanju od 20 do 30 minuta, po istom rasporedu.
Tokom sljedeće godine, učesnici su ispitivani o njihovim simptomima, bolu, funkciji koljena i kvalitetu života.
Istraživači su očekivali da će intenzivniji program biti efikasniji, ali na njihovo iznenađenje, „obje grupe su se vremenom poboljšale, bez koristi od terapije visokim dozama u većini poređenja“, objavili su u „Annals of Internal Medicine“.
Opšti nalaz da intenzivniji tretman nije bio bolji ne znači nužno da je režim niskih doza jednako koristan, upozorili su istraživači.
Otkrili su da je režim vježbanja visokim dozama donio blagu korist za sport i rekreaciju i za kvalitet života u šest i 12 mjeseci.
„Tretman visokim dozama bi mogao da bude poželjniji na duge staze za ljude koji vode aktivan život“, rekli su oni.
Ovu studiju finansirao je Švedski fond za reumatizam.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!