U novoj studiji, istraživači sa Instituta za životni vijek Univerziteta u Kanzasu otkrili su da roditelji više vjeruju vještačkoj inteligenciji, kao što je ChatGPT, nego zdravstvenim radnicima.
Tim je sproveo istraživanje sa 116 roditelja starosti od 18 do 65 godina koji su dobijali tekstove o zdravlju djece.
Svaki učesnik je analizirao sadržaj i utvrdio da li vjeruje da ga je proizveo ChatGPT ili zdravstveni radnici bez znanja originalnog autora.
Roditelji se radije oslanjaju na Vješačku inteligenciju (AI) jer mogu dobiti brze odgovore na svoja pitanja bez čekanja na pregled kod ljekara.
Međutim, iako korišctenje ChatGPT-a može biti brzo rješenje za mnoge roditelje, ono dolazi sa nekim nedostacima.
Provjeravanje izvora
„Informacije mogu biti netačne ili neprilagođene određenim okolnostima. Na primjer, prepisivanje lijekova za dijete koje je premlado ili nudi pogrešne savjete o liječenju moglo bi da dovede do širokog spektra opasnih ishoda“, rekla je Kalisa Lesli-Miler doktorand na kliničke dječije psihologije na univerzitetu i vodeći autor studije, prenosi 24sata.hr.
Stručnjaci predlažu da provjerite izvore svojih odgovora generisanih vještačkom inteligencijom ili da se konsultujete sa medicinskim stručnjakom prije nego što ovo primijenite na svoje stanje.
„Oslanjanje na ove alate za medicinske savjete može dovesti do propuštenih simptoma, pogrešnog tumačenja ozbiljnih stanja ili kašnjenja u traženju odgovarajuće njege“, rekao je Jim Boswell, predsjednik i izvršni direktor kompanije „OnPoint Healthcare Partners“.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!