Sve je više dokaza da je zagađenje zraka povezano s ovim kožnim poremećajem

Zdravlje 16. nov 202413:29 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Novo istraživanje povezuje sićušne čestice onečišćenja zraka s povećanim razvojem ekcema, pozivajući na strože propise i mjere zaštite za one koji žive u područjima s visokim zagađenjem zraka.

Nova studija povezuje onečišćenje zraka s rizikom od ekcema (kontaktnog alergijskog dermatitisa), usredotočujući se posebno na čestice iz vozila i elektrana poznate kao PM2,5. Ti zagađivači, veličine 2,5 mikrometra ili manje, mogu pretjerano aktivirati imunološki sistem, izazivajući upalu koja uzrokuje suhoću i svrbež kože, prenosi Zimo.

Kako bi procijenili tu vezu, Jeffrey Cohen s Medicinskog fakulteta Yale i njegov tim analizirali su zdravstvene podatke više od 280.000 pojedinaca, uglavnom u 50-im godinama života, koji su sudjelovali u američkom Istraživačkom programu Svi mi, projektu koji daje prednost različitim, često slabo zastupljenim skupinama širom SAD-a.

Koristeći podatke o onečišćenju PM2.5 iz 2015. godine, koje je prikupio Centar za rješenja za zrak, klimu i energiju, Cohenov tim usporedio je kvalitetu zraka na 788 američkih lokacija s dijagnozama ekcema zabilježenim do sredine 2022. godine te su otkrili jasan trend. U zagađenijim područjima SAD-a bilo je više ekcema, istaknuo je Cohen.

Njihova otkrića sugeriraju da svaki porast koncentracije PM2,5 od 10 mikrograma po kubnom metru više nego udvostručuje slučajeve ekcema,a studija je objavljena u časopisu PLoS ONE.

Onečišćenje zraka nedavno je povezano i s mogućnošću uzrokovanja autizma. Isto tako,onečišćenje zraka povezano je i s većim rizikom od razvoja astme kod najmlađe populacije.

Studija je prilagođena za istraživanje zbunjujućim čimbenicima kao što su etnička pripadnost, pušenje i alergije na hranu. Giuseppe Valacchi s Državnog sveučilišta Sjeverne Karoline, koji nije sudjelovao u istraživanju, naglasio je da studija znanstveno značajna zato što lijepo pokazuje jasnu korelaciju u velikoj populaciji. Napominje da bi PM2.5 mogao izazvati imunološke reakcije slične reakcijama na pelud ili grinje, utječući na kožu i potencijalno na cijelo tijelo putem udisanja.

Cohen vjeruje da rezultati studije naglašavaju potrebu za strožom politikom protiv onečišćenja zraka. Za one koji žive u područjima s visokim zagađenjem, Valacchi savjetuje mjere zaštite poput nošenja dugih rukava ili boravka u zatvorenom prostoru tokom razdoblja visokog zagađenja.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!