Talijanska studija pokazala je da bi oko 30% osoba koje su preboljele covid-19 moglo razviti posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).
Studija je obuhvatila 381 bolesnika. Među onima kod kojih se razvio PTSP više je bilo žena (55,7%), a njih 34,8% imalo je višu stopu psihijatrijskih poremećaja u povijesti bolesti, izvijestili su dr. Delfina Janiri iz Sveučilišne bolnice Gemelli u Rimu i kolege.
Istraživači su naveli da su potrebna daljnja longitudinalna istraživanja koja bi pomogla u razvijanju strategije prevencije, a istaknuli su da je njihov podatak da bi se kod 30,2% bolesnika mogao razviti PTSP u skladu s podacima vezanim uz druge koronaviruse kao što su SARS i MERS.
Janiri i kolege proučavali su pacijente koji su preboljeli covid-19 i koji su imali naknadni zdravstveni pregled i to u razdoblju od travnja do listopada 2020. godine. Pacijentima su ponuđene i medicinske i psihijatrijske procjene, prenosi MedPage Today.
Prosječna dob pacijenata je 55 godina, a većina je bila hospitalizirana tijekom bolesti (81,1%). Prosječni boravak u bolnici trajao je 18 dana.
Depresivne epizode i anksioznost
Osim PTSP-a, istraživači su također otkrili da je 17,3% imalo depresivne epizode, a 7% anksiozni poremećaj.
Dodatni okidač za razvoj PTSP-a mogu biti i ekstremne respiratorne smetnje koje je pacijent iskusio tijekom bolesti. Pomoćnik ravnatelja na odjelu intenzivne njege u Nashvilleu Jim Jackson istaknuo je da dodatni problem predstavlja i to što neke osobe uopće nisu svjesne da imaju PTSP.
“Značajan postotak pacijenata ima PTSP, a da to ne zna. Znaju da neto nije u redu, ali ne misle da imaju PTSP”, rekao je Jackson.
No, Jackson ističe da se ovaj PTSP može liječiti kroz grupe podrške i razne vrste psiholoških terapija. Jedan od problema koji bi se mogao pojaviti jest kako spojiti pacijenta s PTSP-om sa stručnjacima za mentalno zdravlje koji znaju liječiti PTSP.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!