Zašto osjećamo bol u leđima? Šta su uzroci i svakodenevne greške koje pravimo, a koje nam uzrokuju probleme? Kako provjeriti jesmo li klijent ili pacijent prije nego krenemo trenirati - o ovim temama za N1 je govorio Ilhan Muhamedagić- trener za biomehaniku.
Na početku je Muhamedagić objasnio šta je to biomehanika.
“Biomehanika je podnauka biologije koja se bavi načinom na koje se naše tijelo kreće. Neki zakoni i principi po kojima se tijelo i skelet kreće gdje možemo otkriti kada je recimo riječ o bolovima u leđima šta je uzrok i ograničenje u kretanju koje uzrokuje te probleme”. rekao je on.
“Bolesno malo se krećem”
S obzirom na to radi od kuće, Muhamedagić ističe da se onda malo kreće što je, ističe loše, jer nedostatak kretanja uzrokove određene bolove.
“Kad pogledam pametni sat i koliko sam doma i radim od kuće i pogotovo ako je ovako vrijeme da je vani smog i zagušljivo vidim da se taj broj koraka svodi na 2-3 pa do 4 hiljade što je bolesno malo. Takav nedostatak kretanja uzrokuje bolove u leđima”, naveo je.
Jednolični sport, dobre i loše strane
Na primjeru tenisa, Muhamedagić je objasnio kako taj vid sporta može imati dobre i loše strane.
“Sport posebno jednolični sport, recimo tenis gdje stalno udaramo jednom rukom stalno se rotiramo u jednu stranu on jeste s jedne strane dobar za kardiovaskularno zdravlje. Što se tiče biomehanike, ako ponavljamo jedan te isti pokret i bavimo se jednim sportom možem oda zaglavimo u jednoj asimetriji u jednom paternu kretanja. Šta to znači? Kada to radimo neki zglobovi počinju da rade posao od drugih. Konkretno donja leđa su često uzrok, ali naše tijelo je povezana cjelina. Često polazi problem od kukova a da mi bol osjetimo na donjim leđima”, ukazao je.
Greške koje pravimo u treningu
U treningu, najvažniji je temelj i tu se prave greške, odnosno muškarci, kako kaže, Muhamedagić ne rade određene vježbe koje im udaraju na ego.
“Greška nije u samom tom treningu, naravno ima i tu grešaka. Greška i ono što svima udara na ego pogotovo muškarcima jer se vraća na to da ležimo i dišemo”, rekao je i dodao:
“Ljudima je danas je najlaške postalo da rade na izgledu zato što se to konkretno vidi i jeste bitno svi volimo da izgledamo bolje kada se pojavimo negdje iz više razloga, ali ako hoćemo da radimo na tome moramo obratiti pažnju na disanje.”
“Ne preporučujem hodanje na traci”
Mnogi u teretanama hodaju na traci pa je Muhamedagić objasnio zbog čega to ne bi trebali raditi.
“Ja ne preporučujem hodanje na traci u teretani jer kada hodamo na traci u teretani u zatvorenom prostoru to je neprirodno i ne prolazi ta okolina oko nas. Naš periferni vid ne dobija informaciju da ta okolina prolazi oko nas i naš mozak ne šalje informaciju kuku da se rotira. Naš kuk se rotira u manjem kapacitetu”, objasnio je.
“Vojnički stav-niopošto ne”
Roditelji, nastavnici djeci mnogo puta govore: “Ispravi se” – Muhamedagić navodi da je doktrina “vojnički stav” apsolutno nepotreban i loš.
“Prvi razlog što mi svjesno ne možemo 5-10 minuta da kontrolišemo našu posturu. Tijelo se organizuje kako mu je najjednostavnije. Drugi razlog je kada mi forsiramo to ispravljanje bez da radimo vježbe koje će nam pomoći da promjenimo navike kako se krećemo jeste da srednji dio leđa uvijamo i dodatno guramo naš centar mase naprijed. To onda može uraditi da hranimo ravna stopala. Naš mozak dobija informaciju da će pasti naprijed i kao posljedicu stišćemo prednji dio grudnog koša i dodatno hranimo tu kifozu, pogrbljeni položaj”, ispričao je Muhamedagić.
U videu gostovanja pogledajte i praktične savjete kako provjeriti jesu li nam leđa funkcionalna.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!