Vrijeme u koje uzimate lijekove za pritisak može značajno smanjiti rizik od srčanog udara

Zdravlje 05. jun 202408:54 0 komentara
Hongqi Zhang / Alamy / Alamy / Profimedia

Uzimanje lijekova za krvni pritisak u skladu s vašim ličnim hronotipom – načinom na koji vaš cirkadijalni ritam utiče na to kada idete na spavanje i ustajete – moglo bi pomoći u zaštiti srca od rizika od srčanog udara, pokazuje nova studija objavljena u časopisu eClinicalMedicine.

Drugim riječima, može biti korisno za noćne ptice da uzimaju svoje lijekove navečer, dok bi jutarnje osobe trebale to činiti ujutro. Ova vremena čini se da pružaju određenu zaštitu od rizika povezanih s krvnim pritiskom (također poznatim kao hipertenzija).

Međunarodni tim istraživača koji stoji iza ove nove studije proučio je zapise više od 5.300 pojedinaca, koji su odgovarali na pitanja o svom hronotipu, prije nego što su nasumično podijeljeni u grupe i upućeni da uzimaju svoje lijekove za pritisak u različito doba dana. Učesnici su potom praćeni tokom nekoliko mjeseci.

“Ovi rezultati su uzbudljivi jer bi mogli predstavljati promjenu paradigme u liječenju hipertenzije,” kaže Filippo Pigazzani, kardiolog na Univerzitetu Dundee u Velikoj Britaniji, koji je ko-vodio studiju, piše Science Alert.

“Naša istraživanja su sada prvi put pokazala da razmatranje hronotipa prilikom odlučivanja o vremenu doziranja antihipertenziva – strategija nazvana personalizirana hronoterapija – može smanjiti rizik od srčanog udara.”

Cirkadijalni ritam svake osobe (24-satni biološki ciklus) blago varira, na osnovu genetike i drugih faktora. Ovi ritmovi su dobro poznati po tome što utiču na naše obrasce spavanja, ali također pomažu u određivanju tjelesne temperature, hormona, metabolizma – i, što je važno za ovu studiju, nivoa krvnog pritiska.

Ako krvni pritisak oscilira tokom dana, vrijeme uzimanja lijekova bi moglo biti važno, pretpostavili su istraživači. To je ideja koja je ranije istraživana, ali rezultati nisu doveli do jasnih zaključaka.

U ovoj studiji, tim je želio identificirati hronotipe učesnika prije nego što su proučavali zdravlje srca, jer su hronotipi ranije pokazali da utiču na rizik od anksioznosti i dijabetesa tipa 2.

Rezultati su pokazali da uzimanje lijekova u vremenima koja nisu usklađena s hronotipom povećava rizik od srčanog udara – posebno za noćne ptice koje su obično najaktivnije noću, a uzimale su svoje lijekove ujutro.

“Važno je da ljekari zapamte da nisu svi pacijenti isti,” kaže cirkadijalni biolog i koautor Kenneth Dyar iz Helmholtz München u Njemačkoj.

“Ljudi pokazuju velike međusobne razlike u svom hronotipu, i ove lične razlike su poznate po tome što utiču na rizik od bolesti.”

Iako podaci ovdje nisu dovoljno sveobuhvatni da bi se definitivno reklo da vrijeme uzimanja lijekova za pritisak utiče na njihovu učinkovitost, postoji dovoljno dokaza da su istraživači zainteresirani za provođenje temeljitijih studija kako bi vidjeli kakav je odnos.

“Prije nego što bilo koji pacijenti promijene vrijeme uzimanja svojih antihipertenzivnih lijekova, naši nalazi prvo moraju biti potvrđeni u novim randomiziranim kliničkim ispitivanjima personalizirane hronoterapije,” kaže Pigazzani.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!