Da li ste ikada reagovali na situaciju na način zbog kog ste kasnije zažalili? Ili ste poslali poruku u žaru trenutka, pa poželjeli da nikada niste? Emocije nas ponekad sve nadvladaju, podsjećaju psiholozi, ali upozoravaju da kada nam nedostaje emocionalna inteligencija, cijena može biti visoka.
Nedostatak emocinalne inteligencije nas može koštati odnosa, kako na poslu, tako i u ličnom životu. Naučiti kako da upravljamo svojim emocijama ključna je vještina za veoma uspješne veze.
Ema Sipaja podučavala je emocionalnoj inteligenciji hiljade lidera na Jejl poslovnoj školi, kao i u vojsci, i iz prve ruke primijetila kako emocionalna inteligencija može značajno da predvidi nečiji uspjeh.
Кljučni elementi emocionalne inteligencije uključuju izgradnju pozitivnih veza, samokontrolu i samosvijest. U svojoj najnovijoj knjizi, „Suvjerenost“, istražuje naučno zasnovane strategije za poboljšanje ovih vještina.
Za Psychology Today otkriva tri jednostavne, ali naučno podržane strategije koje mogu da pomognu.
1. Mikro-trenuci uzdizanja
Da li ste ikada primijetili kako se poslije kontatka sa nekim ludima osjećate iscrpljeno — takozvanim „energetskim vampirima“ — dok drugi čine da se osjećate energično i pozitivno?
Razlika se često svodi na to da li ste u interakciji sa „osobom sa pozitivnom energijom“ – nekim ko razumije moć malih, uzbudljivih trenutaka. Istraživanja o pozitivnoj relacionoj energiji pokazuju da ljudi koji su dobri u stvaranju ovih trenutaka ne samo da povećavaju dobrobit i vitalnost drugih, već čak i poboljšavaju njihovu produktivnost. Imaju životvorno dejstvo.
Ona piše da i sami postati „pozitivan energizer“. To ne znači forsiranje vedrine ili nošenje lažnog osmjeha. Umesto toga, radi se o iskrenom povezivanju sa ljudima kroz poniznost, empatiju, saosjećanje, poštenje, integritet i oprost.
Svaka interakcija koju imate sa drugom osobom prilika je da ih „podignete“. Iskreni kompliment, zajednički smijeh, ljubazna riječ ili čak jednostavan osmijeh mogu da naprave veliku razliku.
Studije pokazuju da ne samo da će se druga osoba osjećati bolje, već ćete se i vi osjećati bolje — ako su vaši postupci iskreni.
2. Pod stresom? Smirite se za nekoliko minuta
Osjećate se preopterećeno ili pod stresom? Svima se povremeno dešava.
Najbrži način za smanjenje anksioznosti u ovom trenutku, prema našim istraživanjima i studijama naših kolega jeste disanje.
Studije našeg istraživačkog tima i drugih pokazuju da su vježbe disanja jedan od najbržih i najefikasnijih načina za upravljanje emocijama u realnom vremenu. Promjenom odnosa između udisaja i izdisaja, možete značajno smanjiti nivo stresa za nekoliko minuta.
Psihološkinja savjetuje – produžite izdisaje. Кada udišete, vaš otkucaj srca se ubrzava, ali kada izdahnete, usporava.
Da biste vježbali, zatvorite oči i udahnite brojeći do četiri, a zatim izdahnite brojeći do osam.
Ponavljajte ovo najmanje dva do pet minuta.
3. Stupite u kontakt sa svojom samosvjesnošću za dva minuta
Da li ste ikada reagovali na situaciju na poslu na način na koji niste bili ponosni? Ili ste poslali email kada ste bili uznemireni zbog čega ste se kasnije pokajali? Bez obzira na to koliko smo uspješni ili ostvareni, svi se ponekad borimo sa upravljanjem svojim emocijama – i poslije toga trpimo posljedice.
Samosvijest je ključna za upravljanje vašim reakcijama i poboljšanje vaših odnosa. Radi se o prilagođavanju onoga što se dešava u vašem umu i tijelu – odvojite trenutak da razmislite i zapitate se: „Šta mi je trenutno potrebno?“
Evo brze vežbe za jačanje vaše samosvijesti:
Opustite se i fokusirajte se. Sjedite, zatvorite oči i nekoliko puta duboko udahnite.
Skenirajte svoje tijelo. Na skali od veoma umornog do veoma energičnog, gdje ste danas? Obratite pažnju na bilo koja područja napetosti ili opuštanja u vašem tijelu.
Procijenite tok svojih misli. Da li vam um zuji ili je stabilan?
Prepoznajte svoje emocije. Da li su vaše emocije prijatne ili neprijatne? Кoliko su intenzivne?
Ova vježba vam pomaže da brzo procijenite svoje unutrašnje stanje i nivoe stresa. Može vam pokazati da li ste na dobrom mjestu da nastavite sa onim što ćete sljedeće da uradite. Na primer, ako se spremate za težak razgovor i osjećate se napeto i rasijano, možda bi bilo pametno ili da odložite ćaskanje ili prvo radite na poboljšanju raspoloženja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!