Kampanja "Budimo odgovorni - Život je u pitanju” u sklopu koje se obavljaju preventivni pregledi za najčešće oblike raka u Kantonu Sarajevo traje do kraja godine. Za preglede u sklopu prevencije raka debelog crijeva do sada se prijavilo 2.100 osoba, a na raspolaganju je 8.900 besplatnih pregleda. Kampanja traje do kraja godine i Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo apelira na građane da se prijave na besplatni preventivni pregled za rak debelog crijeva.
Građani se mogu registrovati na stranici www.zivotjeupitanju.ba i ostaviti lične podatke, te ukoliko ispunjavaju uslove starosne dobi, nemaju ranije dijagnosticiran rak debelog crijeva, te nisu radili kolonoskopiju u proteklih 12 mjeseci, dobit će povratni email/poruku o uspješnoj registraciji, nakon čega će biti pozvani i obaviješteni o mjestu i vremenu pregleda.
Nutricionistica Kristina Aralica navodi: “Prevencija je ključ zdravlja. Moglo bi se reći da postoje tri strategije u prevenciji raka debelog crijeva. Primarna prevencija usmjerena je na smanjenje rizika nastanka raka debelog crijeva i uglavnom se temelji na promjeni načina života, ponajprije promjeni prehrambenih navika. Sekundarna prevencija predstavlja rano otkrivanje promjena sluznice debelog crijeva s osnovnim ciljem da se nakon ranog otkrivanja promjene na sluznici debelog crijeva, poput adenoma i nazubljenih izraslina debelog crijeva, u cijelosti uklone, te na taj način spriječi potencijalni nastanak raka debelog crijeva. Preventivni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva jest sekundarna mjera prevencije. Treći je oblik strategije tercijarna prevencija. Ona se nastavlja na sekundarnu prevenciju i najprije se zasniva na postupcima koji slijede nakon što su adenom ili nazubljene izrasline debelog crijeva, odnosno rak debelog crijeva, otkriveni i u cijelosti uklonjeni“ –
Na pojavu raka debelog crijeva utiču mnogobrojni čimbenici, a jedan od njih svakako je način života, što je čimbenik na koji svi možemo uticati i mijenjati ga. Puno toga možemo učiniti sami za svoje zdravlje i bolju kvalitetu života. Nutricionistica Aralica navodi važne savjete kod prevencije raka debelog crijeva, a to su:
– Odreći se pušenja, te prekomjernog konzumiranja alkohola.
– Redovito se kretati – već svakodnevna šetnja u trajanju od 30 minuta je dovoljna.
– Poboljšati prehrambene navike.
– Smanjiti konzumaciju crvenog, prerađenog i dimljenog mesa.
– Povećati unos prehrambenih vlakana u prehrani.
– Uspostaviti redovitu probavu, tj. pražnjenje crijeva.
– Održavati normalnu tjelesnu masu.
– Slušati svoje tijelo i posjetiti liječnika ako primijetite probleme s crijevima.
– Redovito sudjelovati u Preventivnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva, ali i poticati druge da sudjeluju.
Kristina Aralica dalje kaže: „Iako je učestalost velika, rak debelog crijeva jedan je od onih koji se zaista može prevenirati pravilnom prehranom i zdravim načinom života. Iako postoje mnogobrojni uzroci koji mogu dovesti do pojave raka debelog crijeva, uključujući i genetsku predispoziciju, pravilna prehrana s dovoljnim unosom prehrambenih vlakana i izbjegavanje štetnih navika poput pušenja i pretjeranog konzumiranja alkohola, uistinu mogu biti veliki korak u borbi protiv pojave te vrste raka.”
Rak debelog crijeva razvija se sporo tokom više godina i u početku osoba nema nikakve simptome. Primjenom metoda ranog otkrivanja moguće ga je otkriti znatno prije nego što se pojave uočljivi znakovi bolesti. Ranim otkrivanjem postižu se veliki izgledi za izlječenje. Najčešća je metoda ranog otkrivanja pregled stolice na golim okom nevidljivu krv u stolici, koja je često prvi znak bolesti debelog crijeva. Promjene koje se otkriju u stadiju polipa mogu se potpuno ukloniti tijekom kolonoskopije, čime se sprječava zloćudna transformacija u karcinom. Te osobe i dalje trebaju biti pod nadzorom liječnika i redovito obavljati planirane preglede.
Rizik od obolijevanja od raka debelog crijeva ili rektuma se povećava s dobi. Najveći broj oboljelih stariji je od 50 godina, ali ta bolest nažalost može pogoditi i mlađe. Posebno su ugroženi najbliži srodnici bolesnika koji su oboljeli od raka debelog crijeva ili rektuma (majka, otac, brat, sestra), zatim bolesnici koji pate od kroničnih upalnih bolesti crijeva (Chronova bolest i ulcerozni kolitis) te bolesnici kojima su već otkriveni polipi.
Prim. mr. sci. dr med. Enis Hasanović, Ministar zdravstva Kantona Sarajevo ovom prilikom je rekao: “Prevencija je ključna za smanjenje rizika od mnogih bolesti i za poboljšanje općeg zdravlja zajednice. U kontekstu skrining programa, njen značaj je posebno izražen jer omogućava rano otkrivanje bolesti, što često može značiti lakše i efikasnije liječenje. Mi smo ove godine u Kantonu Sarajevo omogućili najveći broj prijava do sada za 5 skrining programa uključujući pored pregleda debelog crijeva, dojke, grlića materice i po prvi put preglede pluća i prostate. Moramo biti svjesniji da je naše zdravlje u našim rukama i da je prevencija 90% zdravlja.
Važno je i fokusirati se na preglede debelog crijeva, jer su bolesti debelog crijeva, kao što su rak debelog crijeva i polipi, među najčešćim i najopasnijim bolestima koje mogu imati ozbiljne posljedice ako se ne prepoznaju na vrijeme. S obzirom na to da rizik od raka debelog crijeva raste s godinama, posebno kod osoba starijih od 50 godina, preporuka je da se osobe ove starosne dobi redovno podvrgavaju skriningu. Također, osobe koje imaju porodicu sa istorijom bolesti debelog crijeva ili druge rizične faktore (kao što su nezdrav način života, pušenje, prekomjerna težina) trebaju biti još pažljivije i obratiti pažnju na potencijalne simptome.
Sve u svemu, preventivni pregledi debelog crijeva su ključni za smanjenje broja smrtnih slučajeva od raka debelog crijeva, a uvođenjem i proširenjem skrining programa možemo značajno poboljšati zdravlje i kvalitet života građana. Mi u Ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo to radimo, nastavit ćemo raditi, te pozivam sve građane i građanke našega grada da budu odgovorni prema sebi i da se prijave na portal zivotjeupitanju.ba. Preostalo je još malo vremena za prijave, a da bismo sačuvali naše zdravlje, važan je svaki dan”.
Prijavite se putem stranice www.zivotjeupitanju.ba i pratite dalje upute. Budimo odgovorni jer život je u pitanju!
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!