Priče o referendumu i federalizaciji – izgovor za nerad

Kolumne 20. mar 201717:40 > 21. mar 2017 09:41
N1/ Jasenko Selimović

Samit Premijera Zapadnog Balkana u Sarajevu je značajan potez i dokaz postojanja dobre volje za saradnju sa fokusom na pitanja od stvarne važnosti: ekonomija, infrastruktura i regionalna saradnja.

Od etno-nacionalističke retorike koja traje još od ranih 90-ih godina svi su umorni – posebno građani kojima ova retorika ne donosi ni sigurnost, niti socio-ekonomski napredak, ali i Evropska Unija koja želi da vidi konkretan rad i napredaka u poljima vladavine prava, borbi protiv korupcije, slobodi medija i osiguranju postojanja i rada jedne pravne demokratske države.

U Evropskoj Uniji su se događaji u proteklih nekoliko mjeseci vidjeli kao korak unazad – priče oko referenduma, otcjepljenja, federalizacije i daljnjih dijeljenja države nikome ne donose ništa. One se čine kao dobri izgovori za nerad na bitnim poljima, a zapravo su apsurdni, jer u Evropskoj Uniji te priče nemaju nikakvu podršku. 

Ideja nekog drastičnog preuređenja Bosne i Hercegovine u Evropskoj Uniji ne nalazi nikakvu podršku, niti će imati podršku iz jednostavnog razloga što se nikome ne igra vatrom.

Do sada se vrijedno radilo na apliciranju za članstvo u Evropskoj Uniji – sada nije pravo vrijeme da se započete reforme zaustave vraćanjem u prošlost. Umjesto daljnjih dijeljenja, Evropska Unija očekuje da se Bosna i Heregovina reintegriše.

Evropska Unija pruža kakvu – takvu podršku za potrebne reforme u procesu pridruživanja. Istina je da su ove reforme često bolne i teške, ali su Bosni i Hercegovini potrebne.

Evropska Unija želi da vidi konkretne reforme, a nagrada sigurno neće izostati.

Bosna i Hercegovina treba da održi fokus na onome sto će ojačati državu i sve njene građane i odmaknuti se od floskula raznih separatizama i federalizacija, za koje ni njihovi zagovarači ne znaju šta trebaju da znače.

Nikada nije bio bolji trenutak da napravimo jedan veliki korak prema Evropskoj Uniji. Evropskoj Uniji je pao ugled zbog Brexita, i Euro-skepticizma.

Poruka da još uvijek postoje države koje snažno žele članstvo pokazuju Evropsku Uniju kao još uvijek poželjnu zajednicu.

To je šansa Balkana i Bosne i Hercegovine. Dakle, treba se raditi na konkretnim reformama. Zajednički interesi – poput ekonomije, jačanje vladavine prava, poboljšanja socijalnog statusa, izgradnji pravne države, moraju se prioritizirati.

Razni izgovori zasto to nije urađeno; nacionalizam, referendumi, separacije i podjele su stvari koje će nam onemogućiti da taj korak napravimo. A propustiti ovu priliku bi bilo igrati se sa istorijom.

Ne smije se to dozvoliti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.