Oppenheimer za N1: Zamislite da je Karadžić predsjednik BiH?

Kultura 13. aug 201717:43 > 17:59
N1

23. Sarajevo Film Festival je u okviru programa Posvećeno ove godine ugostio američkog reditelja Joshua Oppenheimera čiji je film The Act of Killing prikazan u kinu Meeting Point u Sarajevu.

Oppenheimer je govorio za N1, a kazao je da mu je Sarajevo najdraži grad u Evropi koji je posjetio do sada.

“Grad je nevjerovatan, nigdje nisam vidio tako kozmopolitski, prijateljski i otvoren grad. Pogotovo zbog hisotrije. Dirnuo me, drago mi je što sam svoj rad predstavio ovdje”. 

Njegovi filmovi se bave nekažnjavanjem genocida, a za N1 je rekao da su u Indoneziji, izvršitelji genocida na vlasti. O tome upravo govori film The Act of Killing iz 2012. godine, sa akcentom na genocid. 

“Zamislite da je Radovan Karadžić zauzeo grad, postao predsjednik BiH, ovdje u Sarajevu i da je nastavio etničko čišćenje. Preživjeli žive u strahu, to se dešava u Indoneziji. Ima razlike, ali i ovdje je dinamično. I nije mirno”, kazao je u razgovoru sa Hanom Sokolović.

Nacionalizam je prisutan, a Oppenheimer kaže da je mirenje sa prošlošću ono što se mora uraditi, ako ne želimo da se to ponovi.

Cijeli razgovor sa Joshuom Oppenheimerom pogledajte večeras u specijalnoj emisiji na N1 posvećenoj 23. Sarajevo Film Festivalu u 21:00 sat.

Potresni film Joshue Oppenheimera govori o momentu kada je indonežanska vlada zbačena s vlasti vojnim pučem 1965. godine. Anwar Congo i njegovi prijatelji su od sitnih kriminalaca koji su na crno prodavali kino ulaznice promovisani u vođe odreda smrti.

Pomogli su vojsci da u manje od godinu dana ubije više od milion navodnih komunista, etničkih Kineza i intelektualaca. Kao vođa jednog od najozloglašenijih odreda smrti u svome gradu, Anwar je vlastitim rukama pogubio stotine ljudi. Anwar danas uživa poštovanje kao osnivač desničarske paravojne organizacije koja je izrasla iz odreda smrti.

Organizacija je toliko moćna da u svome članstvu ima državne ministre koji se rado hvale vlastitim zlodjelima – od korupcije i namještanja izbora do genocidnih radnji. Anwar i njegovi prijatelji tvrdili su da su bili inspirisani nasilnim američkim filmovima koje su gledali tokom odrastanja, pa su ih autori filma pozvali da osmisle scene o svojim iskustvima ubijanja prilagođene njihovim omiljenim filmskim žanrovima – gangsterskom filmu, vesternu i mjuziklu. Napisali su scenarij, te pred kamerom glumili sebe i svoje žrtve.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.