Gazi Husrev-begova biblioteka obilježila 488. godišnjicu (FOTO)

Kultura 15. jan 202516:44 0 komentara
MINA

U Velikoj sali Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu danas je održana svečanost povodom 488. godišnjice rada i postojanja ove kulturno-naučne institucije. U okviru svečanosti premijerno je prikazan dokumentarni film "Sarajevski Divan - Putovanje jednog rukopisa", autorice Amele Jordamović, u produkciji Media centra Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Film prati fascinantno putovanje unikatnog rukopisa Divan Hafiza Širazija iz 16. stoljeća, koji se čuva u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, na restauraciju u inostranstvo.

Reis: Biblioteka poštovana i van BiH

MINA

Prisutnima se, na današnjoj svečanosti, obratio i reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Husein-ef. Kavazović.

“Gazi Husrev-begova biblioteka je jedan od temelja Islamske zajednice. Čini se da Biblioteka s novom upravom nije posustala u radu, nego je, naprotiv, dobila novi elan i zamah. Nova uprava se dobro snašla na svojim pozicijama, Biblioteka je s njima zadržala kontinuitet rada i nastavila je raditi na projektima po kojima je prepoznatljiva i poštovana ne samo u BiH nego i van nje. Sve što je nastalo u historiji, nastalo je s razlogom, a sve što je nestalo – nestalo je s razlogom. Biblioteka se trudi prilagoditi svojim korisnicima, te se trudi napraviti iskorak na međunarodnoj naučnoj sceni. Biblioteka će, pored svojih redovnih zadataka, naše naslijeđe predstaviti evropskim i svjetskim krugovima. Neophodno je da domaća akademska zajednica Biblioteku prepozna i da joj mjesto koje joj pripada. Neka i to bude prioritet narednog vremena. Očekujemo da će UNSA pokazati razumijevanje za to”, poručio je danas tokom svog izlaganja reisul-ulema Kavazović.

Restauracija rukopisa ‘Divana’, Hafiza Širazija

MINA

Direktor Gazi Husrev-begove biblioteke Dženan Handžić je poručio kako Biblioteka danas s ponosom obilježava 488. godišnjicu postojanja, te je dodao da je Biblioteka osnovana zadužbinom i vakufom velikog Gazi Husrev-bega.

“Vjerujemo da je iskrenost motiva s kojima je njen dobrotvor osnovao ovu kuću znanja i mudrosti, udružena s mnogo truda i ljubavi, koju su naši intelektualci godinama čuvali i onim što su prethodne generacije njegovale – smatramo da je to odgovor na pitanje kako smo stigli do 488. godišnjice, a bit će ih, akobogda, još. Ova godišnjica prolazi u znaku restauracije rokupisa ‘Divana’, Hafiza Širazija, velikog perzijskog klasika, a koju smo po ocjeni struke uspješno realizirali u Mešhedu u Iranu. Svaki rukopis nije samo knjiga, on je umjetničko djelo i kulturno-historijski spomenik, ali Divan Hafiza Širazija se po svojoj ljepoti posebno odlikuje. Nadamo se da će ovo remek-djelo islamske umjetnosti postati dio turističke ponude Sarajeva. Danas promovišemo i dokumentarni film koji je snimljen o neobičnom putu ovog rukopisa, tamo na daleki Istok, u daleki Mešhed”, poručio je Handžić, te dodao kako Biblioteku u 2025. godini očekuje vrlo uzbudljiv plan aktivnosti.

MINA

Muftija sarajevski i predsjednik UO Gazi Husrev-begove bilioteke u Sarajevu zahvalio se u svom izlaganju medijima koji prate rad Gazi Husrev-begove bilioteke, te je poručio kako je Biblioteka u protekloj 2024. godini ostvarila značajne rezultate.

Uz priču o restauraciji i konzervaciji ovog vrijednog dijela rukopisnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, film istražuje kulturni i umjetnički utjecaj Hafiza, jednog od najvećih pjesnika svih vremena, čiji su stihovi oblikovali ne samo perzijsku književnost, već su inspirirali i mnoge svjetske i domaće književnike i velikane.

Hafizov Divan, sa svojom izuzetnom historijom, predstavlja most između različitih kultura, historijskih epoha i umjetničkih tradicija.

Dodijeljene zahvalnice

MINA

Poseban fokus filma stavljen je na Bosnu i Hercegovinu i Gazi Husrev-begovu biblioteku u Sarajevu, koja čuva pisano naslijeđe svijeta, svjedočeći o bogatoj kulturnoj i intelektualnoj baštini ovih prostora. Dokumentovanjem ovog rukopisa i njegovog putovanja, film ističe važnost očuvanja svjetske baštine i ulogu Bosne i Hercegovine, odnosno Gazi Husrev-begove biblioteke kao njenog čuvara.

Direktor Media centra Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Muamer Tinjak istakao je kako je primanje ovog priznanja od strane Gazi Husrev-begove biblioteke priznanje radu Media centra IZ i zajedničkim naporima u očuvanju i promociji kulturno-historijskog naslijeđa naše zajednice.

MINA

U okviru svečanosti obilježavanja 488. godišnjice Gazi Husrev-begova biblioteka je dodijelila nekoliko zahvalnica organizacijama i pojedincima za podršku u radu, a plaketa za poseban doprinos u radu i razvoju Gazi Husrev-begove biblioteke će biti uručena dr. Mustafi Ceriću.

Gazi Husrev-begova biblioteka je zahvalnicu uručila i Media centru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, a također su se zahvalili i autorici dokumentarnog filma koji je danas promovisan, Ameli Jordamović.

Zadužbina i vakuf Gazi Husrev-bega

Gazi Husrev-begova biblioteka datira otkad i njegova medresa, tj. od 1537. godine. Sve do 1863. godine Biblioteka je bila u sklopu Kuršumlije medrese. Nakon izbijanja rata na BiH Biblioteka je smještena u zgradu pored ženskog odjeljenja Gazi Husrev-begove medrese, u ulici Hamdije Kreševljakovića 58, gdje je ostala do 2013. godine.

MINA

Danas se Gazi Husrev-begova biblioteka nalazi u srcu Starog Grada, u ulici Gazi Husrev-begova 46, gdje je izgrađen novi reprezentativan objekat isključivo za tu namjenu. Svečana ceremonija otvaranja nove zgrade, koja je izgrađena i opremljena uz pomoć finansijske podrške države Katar, upriličena je 15. januara 2014. godine. Zgrada se nalazi odmah pored zapadnog zida Kuršumlije medrese. Biblioteka se na kraju  ponovo vratila u svoj prvobitni dom, na mjesto svog osnivanja i početka, u kompleks Gazi Husrev-begova vakufa.

N1

Gazi Husrev-begova biblioteka danas ima oko stotinu hiljada bibliotečkih jedinica, među kojima je preko 10.500 rukopisnih kodeksa na arapskom, turskom, perzijskom i bosanskom jeziku, između devet i deset hiljada pojedinačnih dokumenata na osmanskom jeziku, oko 21.000 štampanih knjiga na orijentalnim i preko 30.000 na na evropskim jezicima, kao i bogat fond periodike od kraja 19. stoljeća do najnovijih časopisa koji se objavljuju kod nas i u svijetu. Biblioteka posjeduje i vrijednu muzejsku zbirku, fototeku i zbirku poštanskih maraka.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!