U dvorištu spomen kuće Svetozara Ćorovića u Mostaru sinoć je predstavljen roman "Krojačica", autorice Ines Kajić Bubalo, koji od početka do kraja stavlja grad na Neretvi u samo središte zbivanja, te kroz vremensko razdoblje od jednog stoljeća govori o gradu kroz prizmu njegovih pisaca i pjesnika kao i običnih malih ljudi koji su živjeli i disali za Mostar.
Na 500 stranica romana autorica Ines Kajić Bubalo kreirala je neodoljivo privlačnu šetnju kroz historiju Mostara.
“Roman je jedna priča o Mostaru koja obuhvata period od 100 godina, ali u jednom trenutku naš budući Nobelovac Ivo Andrić zagrebat će još dalje od te površine, pa ćemo kroz roman stići i do 1551. godine i saznat ćemo kako je neimar Hajrudin došao iz dalekog Otomanskog carstva, pronašao Neretvu te na njoj sagradio najljepšu ćupriju na svijetu”, kazala je Ines.
U romanu se isprepliće nekoliko različitih priča, a kroz sudbine protagonista propituju se univerzalnost i snaga ljubavi.
U središtu je priča o velikom mostarskom pjesniku Aleksi Šantiću i njegovoj ljubavi prema Anki Tomlinović, dok čitatelja, istovremeno, autorica uvodi u susret mladog Ive Andrića i samog Šantića.
“Jedna od priča je priča Alekse Šantića koji na svojoj samrti, baš u ovoj kući, u kući njegove sestre Perse i njenog supruga Svetozara Ćorovića, provodi svoje posljednje dane. I tu će Ivi Andriću također ispričati kako je volio i kako je zapravo ostao nesretan – nikad nije uspio da odsanja svoj san s njegovom ljubavi Ankom Tamlinović”, ispričala je Ines.
Prožimajući magiju Mostara i njegovih legendi, knjiga je najljepša posveta gradu, njegovim piscima i pjesnicima, kao i običnim ljudima koji su disali za njega.
“Željela sam nešto pokloniti svome gradu, željela sam nešto ostaviti budućim generacijama da vide i da pročitaju o tom gradu o kojem mogu samo čuti od svojih roditelja ili starijih prijatelja. Takav Mostar danas nažalost ne postoji, ali ja sam sebi dala zadatak da ispričam priču o Mostaru na takav način da ona bude lagana i da kroz nju svako može osjetiti ljepotu Mostara kroz njegovu prošlost, ali i osjetiti tu tugu koju smo doživjeli zbog svih ratnih događanja”, dodaje autorica.
Roman je objavljen u godini kada se obilježava 100 godina od smrti velikog pjesnika, a mostarska promocija knjige upriličena je, simbolično, u kući u kojoj je Šantić proveo svoje posljednje dane.
“Velika je čast biti domaćin jednoj ovakvoj promociji i ugostiti Ines sa ovako divnom kjnigom. Mislim da je SPKD ‘Prosvjeta’ zaslužilo da promocija ove knjige bude u našem prostoru, odnosno u prostoru Muzeja Hercegovine. U ovoj kući je živio, radio i stvarao Aleksa Šantić, ali i Svetozar Ćorović i mi smo nastavili kroz Šantićev festival djece pjesnika… produžili smo sjećanja na Aleksu i Svetozara, na njihova djela, na Hamzu Humu, pa zašto onda ne bi svaka promocija djela koja su vezana za Mostar bila u ovoj bašti”, kazao je Goran Kosanić, generalni sekretar SPKD Prosvjeta.
Roman je za kratko vrijeme pobrala snažne simpatije čitatelja i kritičara u zemlji i regionu. Pažnju sarajevske publike privukao je na Međunarodnom sarajevskom sajmu knjiga u aprilu ove godine, a roman je prepoznat i zapisan i kao književna atrakcija godine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!