U emisiji Večernji studio na N1 televiziji tematizirali smo savremeni lifestyle i prijateljstvo. Naši sagovornici Mahira Poljak, psihoterapijska savjetnica u KJU Porodično savjetovalište u Sarajevu, Amer Osmić, sociolog i Erna Saljević, bh. influenserica, na Instagramu poznata kao “Divaisback” odgovorili su na zanimljiva i poprilično važna pitanja o ovoj temi.
Poljak je kazala da su mnoge studije pokazale da svaki čovjek živi zdraviji i kvalitetniji život onda kada ima podršku prijatelja.
“Kaže se ustvari da su prijatelji jedan od najosnovnijih sastojaka našeg života. S njima smo svakako sretniji i ispunjeniji i oni nam daju vječnu dobru energiju, ali ono što je bitno jeste da čine naš život mnogo kvalitetnijim. Razmjena, dijeljenje, bezuslovno davanje, pouzdanost, iskrenost i empatija sve su to one osobine na kojima se temelje prijateljstva i koja nam svakako upotpunjavaju kako život tako i u nama bude osjećaje da se osjećamo samopoudanijim, da nam raste samopoštovanje, da se osjećamo prihvaćenim, da zadovoljavamo potrebu za pripadanjem. Jako je teško naći prave prijatelji, ali kada ih steknemo oni nam postaju kao druga porodica, ali ona koju biramo sami. S prijateljima je svaka naša sreća potpunija, svaka poteškoća prihvatljivija s takvom podrškom. S obzirom na to da je pravih prijatelja jako malo, oni su nam dragocjeni”, istakla je Poljak.
Osmić je o prijateljstvu govorio o sociološkom aspektu prijateljstva naglašavajući da i sama sociologija kao nauka govori o društvenim interakcijama.
“Mi ne možemo imati nikakvu interakciju ako ne komuniciramo. Dakle, bez sociološkog aspekta i sociologije nema društva bez komunikacije počevši od one sa ljudima koje prvi put vidimo do onih vrlo intenzivnih koje provodimo sa našim prijateljima. U takvoj intenzivnoj komunikaciji s prijateljima je i jedan emocionalan odnos i ono što zapravo sociologiju zanima. Koliko su važne te komunikacije i te društvene veze unutar tih subgrupa za razvoj određenog društva”, naveo je.
Spomenuo je i određene studije provedene u Sjedinjenim Američkim Državama koje su pokazale da osoba koja nema prijatelja i usamljena je ima 15 godina kraći život.
“Odnosno da je to ekvivalent kao da konzumirate 15 cigareta dnevno, a niste konzument duhanskih prerađevina. Dakle, sa sociološkog aspekta mi ne možemo zamisliti nijedno društvo bez komunikacije,a ona bazična jeste ona vezana za porodicu, ali svakako i za one najbolje i najvažnije dijelove naše zajednice – prijatelje. Oni nam daju motiv da u društvu pokušavamo uspostaviti odlične rezultate. Prijatelji su tu svakako i da nas kritikuju i to je najbolja i najiskrenija odlika jednog takvog odnosa”, pojasnio je Osmić.
Bh. influenserka Saljević istakla je da su nam i društvene mreže svojim prijedlozima i opcijom da dodamo prijatelja nametnule da stvorimo sliku da imamo mnogo više prijatelja nego što je to tako u stvarnosti.
“Tu malo dolazimo u sadašnje vrijeme gdje se zaista zbunjeno pitamo da li mi imamo prijatelja onoliko koliko imamo pratilaca na društvenim mrežama jer ja bih onda trebala imati 90.000 prijatelja, a nisam sigurna da bih baš te ljude pozvala u bilo koje doba dana i noći da imam mogućnost na samo jedan poziv. To govorim iz razloga što nisam sa svima njima mogla sjesti na kafu”, navela je Saljević.
Ona je među 90.000 pratilaca na Instagramu sprovela anketu o prijateljstvu i kako kaže, odgovori su bili raznovrsni.
“Bilo je na hiljade odgovora na samo jedno moje pitanje, a to je da napišu bez razmišljanja koliko zaista imaju prijatelja. Uglavnom krajnji je rezultat da su dva stvarna prijatelja po osobi. Bilo je i odgovora po devet, ali je riječ o mlađim osobama koje su u to ubrojale i poznanike i kolege. Ružno je govoriti o kategorijama, ali ja pretpostavljam da je to isto kao i kod ljubavi da svakoga ne volite isto. I generalno u sve odnose treba da uložite vrijeme. Jasno je da danas mnogo toga radimo online, ali treba odvojiti vrijeme i za stvarne zagrljaje kada vas neko posluša, kada vam stavi ruku na rame, kada vam obriše suze. I da hoćemo da imamo mnogo prijatelja mislim da ne možemo da izdvojimo mnogo dnevnog vremena za njih. Mislim da su dvije ili tri osobe pravi prijatelji zapravo. Bitno je da imamo jedni druge da olakšamo društvu”, poručila je Saljević.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare